Głównym celem ustawy o bateriach i akumulatorach jest minimalizacja ujemnego wpływu zużytych baterii i akumulatorów na środowisko, a tym samym przyczynienie się do ochrony, zachowania i poprawy jakości środowiska. Przepisy ww. ustawy stosuje się do baterii i akumulatorów produkowanych i wprowadzanych do obrotu, niezależnie od ich kształtu, pojemności, masy, składu materiałowego, sposobu użycia oraz niezależnie od tego, czy stanowią przynależność albo część składową urządzenia lub dodatek do innych produktów, odnoszą się również do odpadów powstałych z baterii i akumulatorów, w tym regulują zasady zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów.
Przedsiębiorcy podlegający przepisom ustawy:
Sprawozdania wynikające z przepisów ww. ustawy do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy przedkładają wprowadzający baterie i akumulatory, sprzedawcy detaliczni, prowadzący zakłady przetwarzania.
Publiczne kampanie edukacyjne Wszyscy wprowadzający baterie/akumulatory na rynek krajowy mają obowiązek finansowania publicznych kampanii edukacyjnych.
W przypadku, gdy obliczona wysokość środków na kampanie edukacyjne nie przekroczy 10 zł, wprowadzający nie ma obowiązku ich prowadzenia. Nie zwalnia to z obowiązku przedłożenia stosownego sprawozdania.
Powyższy obowiązek można realizować:
Pomoc de minimis
Ulga dla wprowadzających baterie i akumulatory, którzy w danym roku kalendarzowym wprowadzili do obrotu:
Miejsca odbioru zużytych baterii / akumulatorów
Każdy użytkownik końcowy ma obowiązek przekazania zużytych baterii/akumulatorów przenośnych podmiotowi zbierającemu odpady tego rodzaju a przede wszystkim do miejsc odbioru. Miejscami tymi mogą być: szkoły, placówki oświatowe, itp., które mogą zbierać zużyte baterie/akumulatory na podstawie umowy zawartej ze zbierającym (brak obowiązku posiadania stosownych zezwoleń na prowadzenie tego typu działalności oraz prowadzenia ewidencji odpadów).
Do nieodpłatnego przyjmowania zużytych baterii/akumulatorów są zobowiązani:
Numer konta, na który należy uiszczać opłatę produktową, dodatkową opłatę produktową, środki przekazywane przez wprowadzających baterie lub akumulatory, opłatę depozytową - określone przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach.
PKO BP S.A. O/POZNAŃ 32 1020 4027 0000 1902 1080 9772
Od roku 2019 sprawozdania o produktach i opakowaniach oraz o gospodarowaniu odpadami należy przedkładać w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu BDO.
Pod poniższym linkiem znajdują się instrukcje obsługi systemu: https://bdo.mos.gov.pl/instrukcje-krok-po-kroku-system-bdo/
Szczegółowe informacje w ww. zakresie znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej
KONTAKT:
Maciej Borowczyk tel.: 61 626 64 24 e-mail: maciej.borowczyk@umww.pl (powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, obornicki, pilski)
Paulina Grams tel.: 61 626 75 27 e-mail: paulina.grams@umww.pl (powiaty: kaliski, M. Kalisz, leszczyński, ostrzeszowski, szamotulski, średzki, wągrowiecki, wrzesiński)
Małgorzata Hain – Kotowska tel.: 61 626 64 66 e-mail: malgorzata.hain@umww.pl (powiaty: kolski, pleszewski, rawicki, śremski)
Joanna Halamunda tel.: 61 626 64 59 e-mail: joanna.halamunda@umww.pl (powiaty: ostrowski, poznański, pilski, turecki, złotowski)
Katarzyna Jażdżewska tel.: 61 626 64 39 e-mail: katarzyna.jazdzewska@umww.pl (powiaty: gostyński, krotoszyński, międzychodzki, nowotomyski, M. Leszno, M. Konin, słupecki, podmioty spoza województwa)
Justyna Kliber tel.: 61 626 64 91 e-mail: justyna.kliber@umww.pl (powiaty: kępiński, koniński, wolsztyński)
Jakub Müller tel.: 61 626 64 69 e-mail: jakub.muller@umww.pl (powiaty: M. Poznań, grodziski, jarociński, gnieźnieński, kościański)
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...