trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Społeczeństwo obywatelskie

  Z uwagi na zaistniałą sytuacje sanitarno-epidemiologiczną, mając na uwadze zminimalizowanie ryzyka ewentualnego rozprzestrzeniania się koronawirusa odpowiedzialnego za chorobę COVID-19, projekt zostaje zawieszony do odwołania.

  Weź udział w lekcji Wiedzy o Społeczeństwie przygotowanej przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i odwiedź jeden z najnowocześniejszych biurowców w Poznaniu.

  Rok 2019 to szczególny moment dla samorządu w Polsce. Obchodzimy właśnie 20 rocznicę powołania do życia Województwa Wielkopolskiego, które zostało utworzone 1 stycznia 1999 roku na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa.

  Projekt „Społeczeństwo obywatelskie” został stworzony z myślą o młodzieży jako zajęcia dopełniające wykłady z Wiedzy o Społeczeństwie oraz dla osób dorosłych jako żywa lekcja wiedzy na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego. W ramach spotkania uczestnicy poznają historię samorządu w Polsce oraz w regionie, a także przyswoją sobie podstawowe fakty na temat Województwa Wielkopolskiego. Podczas spotkania szczególny nacisk kładziemy na wytłumaczenie gościom idei funkcjonowania samorządu na szczeblu województwa. Wyjaśniamy podstawowe zagadnienia dotyczące pracy Radnych, Sejmiku oraz Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Opisujemy bieżący budżet województwa oraz w przystępny sposób prezentujemy planowane wydatki.

  W trakcie wycieczki każdy uczestnik dowie się także, że władza odpowiedzialna za nasze otoczenie nie jest gdzieś daleko w stolicy tylko właśnie w samorządzie. Nasze zajęcia to także próba zaszczepienia w odbiorcach bakcyla samorządności. Prezentujemy możliwości aktywnego zaangażowania się w życie lokalnej społeczności. Szeroko opowiadamy o odpowiedzialności za małą ojczyznę i wspólną przestrzeń jaką, dzięki środkom finansowym pochodzącym z podatków, możemy sami zagospodarować. Podczas wizyty najmłodszych zachęcamy do angażowania się w działalności samorządu uczniowskiego, lokalnych stowarzyszeń oraz nieformalnych grup działających dla dobra lokalnej społeczności.

  Wycieczka do siedziby Samorządu Województwa Wielkopolskiego to także zwiedzanie 11 piętrowego biurowca, który został oddany do użytku 1 lipca 2015 roku. Zwiedzanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz udział w wykładzie są bezpłatne. Czas trwania wycieczki to maksymalnie 1,5 godziny. Wiek zwiedzających - minimum klasy z zajęciami z Wiedzy o Społeczeństwie.

  Oferta jest skierowana tylko do grup zorganizowanych (od 10 do 55 osób). Zgłoszenia są przyjmowane drogą mailową na adres do.sekretariat@umww.pl.