trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Społeczeństwo obywatelskie

  Weź udział w lekcji Wiedzy o Społeczeństwie przygotowanej przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i odwiedź jeden z najnowocześniejszych biurowców w Poznaniu.

  Rok 2019 był szczególnym momentem dla samorządu w Polsce. To wtedy obchodziliśmy 20 rocznicę powołania do życia Województwa Wielkopolskiego, które zostało utworzone 1 stycznia 1999 roku na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Z tej okazji Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował i uruchomiony projekt "Społeczeństwo Obywatelskie".

  Projekt „Społeczeństwo obywatelskie” został stworzony z myślą o uczniach VII i VIII klasy szkoły podstawowej jako zajęcia wprowadzające do zagadnienia lub dopełniające wykłady z zakresu Wiedzy o Społeczeństwie, oraz jako żywa lekcja wiedzy na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego. W ramach spotkania uczestnicy poznają historię samorządu, a także przyswoją sobie podstawowe fakty na temat Województwa Wielkopolskiego. Podczas spotkania szczególny nacisk kładziemy na wytłumaczenie gościom idei funkcjonowania samorządu na szczeblu województwa. Wyjaśniamy podstawowe zagadnienia dotyczące pracy Radnych, Sejmiku oraz Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Opisujemy bieżący budżet województwa oraz w przystępny sposób prezentujemy planowane wydatki.

  W trakcie wycieczki każdy uczestnik dowie się także, że władza odpowiedzialna za nasze otoczenie nie jest gdzieś daleko w stolicy kraju tylko właśnie w samorządzie. Nasze zajęcia to także próba zaszczepienia w odbiorcach bakcyla samorządności. Prezentujemy możliwości aktywnego zaangażowania się w życie lokalnej społeczności. Szeroko opowiadamy o odpowiedzialności za małą ojczyznę i wspólną przestrzeń jaką, dzięki środkom finansowym pochodzącym z podatków, możemy sami zagospodarować. Podczas wizyty najmłodszych zachęcamy do angażowania się w działalności samorządu uczniowskiego, lokalnych stowarzyszeń oraz nieformalnych grup działających dla dobra lokalnej społeczności.

  Wycieczka do siedziby Samorządu Województwa Wielkopolskiego to także zwiedzanie 11 piętrowego biurowca, który został oddany do użytku 1 lipca 2015 roku. Zwiedzanie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz udział w wykładzie są bezpłatne. Czas trwania wycieczki to maksymalnie 1,5 godziny. Wiek zwiedzających - minimum klasy VII szkoły podstawowej.

  Oferta jest skierowana tylko do grup zorganizowanych (od 10 do 55 osób). Zgłoszenia są przyjmowane drogą mailową na adres do.sekretariat@umww.pl. W zgłoszeniu prosimy podać informację o szkole (numer oraz miejscowość), wiek i liczbę uczestników, dane kontaktowe do opiekuna grupy (imię i nazwisko, numet telefonu oraz adres mailowy), proponowany termin (dzień powszedni w godzinach pracy Urzędu) oraz ewentualne zapotrzebowanie na parking dla autobusu.