RAPORT O STANIE SPORTU W WOJEWODZTWIE WIELKOPOLSKIM WYDANYM W ROKU 2013
„Raport o stanie i potrzebach sportu w Wielkopolsce” jest opisem działań wykonawczych w latach 2011-2012 wynikającym ze „STRATEGII ROZWOJU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO DO ROKU 2020”, przyjętego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego 19 grudnia 2005 oraz postanowień Uchwały Nr VI/88/11 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 kwietnia 2011 roku w sprawie: określenia zasad, trybu, harmonogramu prac nad aktualizacją Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do roku 2020, a także stanu realizacji założeń programowych dla sportu w Wielkopolsce, obowiązujących w latach 2011-2014. Poprzez sport również realizowane są cele kierunkowe projektu Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego, zwiększając konkurencyjność województw. między innymi w obszarach rozwoju infrastruktury, zasobów ludzkich oraz poprzez promocję wybitnych osiągnięć sportowych na arenie krajowej i międzynarodowej, budowana jest marka i wizerunek regionu.
W Unii Europejskiej coraz ważniejsza staje się tożsamość regionalna i pielęgnowanie więzi emocjonalnych mieszkańców. Uzyskanie wysokiego poziomu aktywności społecznej, możliwe jest poprzez różnorakie działania organizacji pozarządowych stowarzyszeń i związków sportowych.
Dlaczego warto inwestować w sport?
Bo sport to ważny rodzaj aktywności społeczeństwa, która bazując na dobrowolnym uczestnictwie, niesie wymierne korzyści dyskontowane na wielu płaszczyznach działalności państwa i samorządów wszystkich szczebli. Korzyści dla indywidualnego obywatela, rodziny, lokalnego środowiska.
Sport to inwestycja w młodego człowieka, jego rozwój psychofizyczny, zdrowie, edukację, pozycję i zaangażowanie społeczne, rozumiane jako świadome zachowanie na wszystkich etapach obywatelskiego rozwoju.
Sport to lekcja demokracji i uczestnictwa w życiu publicznym.
Środki publiczne zainwestowane w sport przynoszą także korzyści ekonomiczne w postaci nowych miejsc pracy, niższych wydatków na: ochronę zdrowia, walkę z patologiami społecznymi- narkomanią, alkoholizmem, przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu.
Niestety, ostatnie dyskusje publiczne o sporcie i jego miejscu w hierarchii spraw narodowych sprowadzają się na ogół do problematyki sportu wyczynowego, to znaczy podsumowania wyników prestiżowych imprez sportowych, szukania przyczyn oraz winnych w przypadku porażek, bądź gloryfikowanie zwycięzców.
Raport odnosi się do wszystkich programów realizowanych przez Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przy współpracy samorządów lokalnych, stowarzyszeń sportowych o zasięgu wojewódzkim.
Jest jednocześnie próbą pokazania dorobku wielkopolskiego sportu w dwóch pierwszych latach IV kadencji funkcjonowania władz samorządowych Województwa Wielkopolskiego.
Warto wspomnieć, że jednolity dla całego województwa, oparty na poziomie sportowym, system finansowania szkolenia i współzawodnictwa młodzieży oraz wypracowane rozwiązania prawno-organizacyjne (wieloletnie umowy ze stowarzyszeniami o zasięgu wojewódzkim) dają wymierne rezultaty.
Wielkopolska w różnego rodzaju rankingach zajmuje w kraju czołowe lokaty.
Wyrazy uznania należą się sportowcom, trenerom i całemu gronu działaczy, a także wszystkim tym, którzy tworzą sportowe sukcesy Wielkopolski.
Ten krótki wstęp jest także okazją do złożenia podziękowania za tworzenie życzliwej atmosfery i dobrych warunków dla sportu przez wszystkich radnych, zwłaszcza członków Komisji Kultury fizycznej i Turystyki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego ,Zarządu Województwa oraz osobiście Pana Marka WOŹNIAKA Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...