trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Polskie miasta z fantazją powitały prezydencję

  Polskie miasta z fantazjąKoncerty, parady, stare samochody, żaglowce, torty, a nawet wystawy paszportów towarzyszyły uroczystym obchodom rozpoczęcia prezydencji w różnych miastach Polski.

  Poznań powitał polską prezydencję w Unii Europejskiej przy taktach „Ody do Radości”
  1 lipca Leszek Wojtasiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, a także Wojewoda Wielkopolski, Prezydent Miasta Poznania oraz zaproszeni goście spotkali się na placu przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. Niepodległości 18 w Poznaniu, by symbolicznie powitać w Wielkopolsce prezydencję Polski w UE.

  W południe uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu wciągnęli na maszt flagę Rzeczypospolitej Polskiej, która dołączyła do flagi Unii Europejskiej i Województwa Wielkopolskiego. Odtworzony został także hymn państwowy oraz „Oda do Radości”.

  VIII LO było pierwszą szkołą w Wielkopolsce, w której powstał Szkolny Klub Europejski, a w 2004 roku jej uczniowie uczestniczyli w uroczystościach związanych z wejściem Polski do UE organizowanych przez Wojewodę i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

  Na zakończenie uroczystości, przy dźwiękach hymnu Unii Europejskiej, młodzież wypuściła w niebo kilkaset balonów w kolorach białym, czerwonym oraz niebieskim.

  Pod unijną banderą w Szczecinie
  Najwcześniej, bo w nocy 30 czerwca, obchody rozpoczęto w Szczecinie. O północy przy dźwiękach "Mazurka Dąbrowskiego" i "Ody do radości" mieszkańcy przywitali prezydencję wydarzeniem "Polska przewodzi - Szczecin gra" pełnym gwiazd, muzyki i atrakcji multimedialnych. W ten sposób wystartował w mieście szereg imprez "Pod Unijną Banderą" i "Dni Rzeki Odry".

  Wigilia prezydencji w Krasnogrudzie
  Inny charakter towarzyszył wydarzeniom w Krasnogrudzie na pograniczu polsko-litewskim, gdzie 30 czerwca, w wigilię polskiej prezydencji, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, w obecności m. in. Ministrów Kultury Polski i Litwy dokonał uroczystego otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu.

  "Oda do radości" na molo
  W Sopocie mieszkańcy wzięli udział w przemarszu sprzed kościoła pw. św. Jerzego przez "Monciak" na molo, gdzie, wśród szumu fal i dźwiękach orkiestry odśpiewano "Odę do radości". Następnie, gospodarze Sopotu poczęstowali przybyłych tortem z logo polskiej prezydencji.

  Parada w Bydgoszczy
  Paradą orkiestry wojskowej Pomorskiego Okręgu Wojskowego, przejazdem starych samochodów i przemarszem ułanów oraz piłkarzy ze Starego Rynku w Bydgoszczy o godzinie 11:45 rozpoczęło się kujawsko-pomorskie otwarcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

  Prezydencja w "mieście inspiracji"
  Punktualnie o godzinie dwunastej z balkonu lubelskiego ratusza wybrzmiały dźwięki tradycyjnie odgrywanego na cztery strony świata hejnału miejskiego. Zaraz po nim popłynęła melodia „Ody do radości”, a chwilę później w górę uniosło się około pięciuset niebieskich baloników, dając znak, że Lublin cieszy się z przewodnictwa Polski. Na koniec uroczystości zebrane pod balkonem ratusza osoby utworzyły napis „PL – EU”.
  „Miasto inspiracji”, jak sam siebie nazywa Lublin, zaoferowało swoim mieszkańcom również program kulturalny związany z prezydencją.

  Nowy "Dom Europy" we Wrocławiu
  We Wrocławiu otwarto Dom Europy - wspólną siedzibę regionalnego Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. - To niesamowity dzień. Pamiętam jak długo czekaliśmy na wolny kraj, później na to, żeby dołączyć do rodziny europejskich państw. Teraz tymi państwami kierujemy - powiedział Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który uczestniczył w uroczystości wraz z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Viviane Reding. Ponadto, na Dolnym Śląsku, wraz z początkiem prezydencji uruchomiono w uzdrowisku w Dusznikach wystawę w Muzeum Papiernictwa, na której można oglądać paszporty krajów Unii Europejskiej.

  Źródło: www.pl2011.eu; www.umww.pl