trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Konsultacje społeczne wstępnego projektu WRPO 2014+

    14 października w Lesznie, 21 października w Koninie, 23 października w Kaliszu, 30 października w Pile i 31 października w Poznaniu - z udziałem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego – odbyły się konsultacje społeczne wstępnego projektu WRPO 2014+. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zaprosił do dyskusji nad kształtem tego dokumentu, pragnąc, by kolejny regionalny program operacyjny był adekwatny do aspiracji i oczekiwań społeczności regionu.]

    Marszałek Marek Woźniak, podkreślił w Lesznie, że: „Będziemy musieli się dostosować do gorsetu, który nakłada nam Komisja Europejska, więc to też chcemy wszystkim jasno uświadomić, że nie wszystkie projekty będziemy mogli w tym programie wesprzeć. Realizujemy założenia, które przede wszystkim przyświecają Komisji Europejskiej z silnym akcentem na konkurencyjność, która się wyraża we wspieraniu innowacyjności transferu wiedzy do gospodarki, drugi filar to ochrona klimatu, czyli szeroko pojęta ochrona środowiska, a trzeci to walka o nowe miejsca pracy, walka z wykluczeniem społecznym. I w tych trzech obszarach będą się koncentrować największe pieniądze”.

    Konferencja konsultacyjna w Poznaniu odbyła się 31 października 2013 r., w auli w budynku Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przy Al. Niepodległości 53.

    Zgodnie z obowiązującymi procedurami przygotowywana jest także Prognoza oddziaływania na środowisko projektu WRPO 2014+, która zostanie udostępniona do konsultacji w oddzielnym trybie.

    Nowa unijna perspektywa finansowa, obejmująca lata 2014-2020, zbliża się szybkimi krokami, a wraz z nią pojawia się kolejna szansa pozyskania środków wspólnotowych dla przyspieszenia rozwoju Wielkopolski. Dlatego władze województwa zapraszają wszystkich partnerów społeczno – gospodarczych, środowisko naukowe oraz mieszkańców Wielkopolski zainteresowanych rozwojem regionu do zapoznania się ze wstępnym projektem tego dokumentu oraz do wyrażenia swoich opinii o jego treści. Zarząd Województwa liczy na aktywny udział Wielkopolan we współtworzeniu tego dokumentu z pożytkiem dla przyszłości województwa wielkopolskiego, jego konkurencyjności oraz satysfakcji mieszkańców.

    Nie można jeszcze w pełni zbilansować efektów obecnej perspektywy, ale dotychczasowe wdrażanie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 wskazuje na bardzo dużą skuteczność podjętej w ramach Programu interwencji. Równie skutecznie Wielkopolska wykorzystuje środki dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, w tym bezpośrednio wdrażając komponent regionalny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

    Nowy okres programowania zapowiada się jednak jako znacznie trudniejszy pod względem tak zaprogramowania, jak i wdrożenia interwencji funduszy wspólnotowych. Cele Strategii Europa 2020, które mają zostać zrealizowane poprzez przedsięwzięcia współfinansowane z unijnych funduszy, są bardzo ambitne. Aby założone efekty zostały osiągnięte, Komisja Europejska nałożyła na Państwa Członkowskie i regiony znacznie bardziej ciasny niż w obecnej perspektywie gorset ram programowych, obejmujący dość szeroki wachlarz ograniczeń, począwszy od konieczności spełnienia wielu warunków wstępnych (warunkowość ex ante), po określenie minimalnych wielkości środków, jakie należy przeznaczyć na konkretne cele tematyczne zgodnie z zasadą koncentracji tematycznej (tzw. ring-fencingi).

    Wszystkie te uwarunkowania muszą uwzględniać programy operacyjne przygotowywane na kolejną perspektywę finansową. Prace nad zaprogramowaniem optymalnego katalogu interwencji wspólnotowej na lata 2014-2020 w Wielkopolsce trwają już od dłuższego czasu. Rozpoczęły się od zdiagnozowania sytuacji społeczno- gospodarczej Wielkopolski i aktualizacji strategii rozwoju regionu. Zaktualizowana Strategia rozwoju województwa wielkopolskiego do 2020 roku. Wielkopolska 2020 sformułowała główne cele i kierunki rozwoju Wielkopolski, mając na uwadze, że jednym z podstawowych instrumentów realizacyjnych strategii będzie nowy regionalny program operacyjny i dostępne w jego ramach środki wspólnotowe.

    Zakończony został pewien etap prac programowych, w wyniku którego przygotowano wstępny projekt Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014+). Program, łącząc interwencje Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego – powinien przyczynić się do optymalnego rozwoju Wielkopolski, zgodnie z zarysowaną w Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2020 roku. Wielkopolska 2020 wizją rozwoju regionu, a także korzystnie wpłynąć na realizację celów europejskich wyznaczonych w Strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu Europa 2020.