trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Absolutorium dla zarządu

    VII sesja sejmiku w dniu 30 maja 2011 r.
    Debata  dotycząca wykonania planu dochodów i wydatków województwa w 2010 roku była najważniejszym punktem obrad majowej sesji sejmiku. Następnie odbyło się głosowanie nad udzieleniem absolutorium dla zarządu województwa. „Za” było 22 radnych koalicji PO i PSL, „przeciw” głosowało 6 radnych PiS, natomiast 8 radnych z klubu SLD wstrzymało się od głosu.
    Przyjęto również uchwały w sprawach dotyczących bieżących dochodów i wydatków województwa i wieloletniej prognozy finansowej województwa, a także, w związku z uzyskaniem dodatniego wyniku finansowego w roku 2010, zmniejszenia wielkości planowanej emisji obligacji.
    Radni zapoznali się z informacjami o działalności samorządowych kolegiów odwoławczych w Poznaniu, Lesznie, Kaliszu, Koninie i Pile, sprawozdaniami na temat medycznych staży podyplomowych w 2010 r., a także planem inwestycji i robót melioracyjnych w roku 2011 oraz przyjęli informację Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu dotyczącą oceny stanu sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej województwa w roku 2010.
    Podjęto również kilka uchwał związanych z udzieleniem pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego, m.in. związaną z finansowaniem remontu dachu w muzeum w Opatówku, prowadzonym przez powiat kaliski. Zdecydowano też o powierzeniu województwu pomorskiemu zadań dotyczących rewitalizacji śródlądowej drogi wodnej relacji zachód-wschód (planowana droga wodna E 70) na odcinku położonym na terenie Wielkopolski.
    Radni zatwierdzili ponadto projekty zmian w statutach muzeów na Lednicy oraz w Koninie i zmian w składach rad muzeów w Gnieźnie, Koninie i Lesznie, a także podjęli uchwałę w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół - Wielkopolskie Centrum Edukacji Medycznej w Poznaniu oraz likwidacji Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych i Medycznego Studium Zawodowego nr 2 wchodzących w skład tego zespołu.
    Po dyskusji, związanej z przedstawieniem informacji dotyczącej szkód mrozowych w uprawach rolniczych na terenie Wielkopolski, radni przyjęli stanowisko, adresowane do ministra rolnictwa, z postulatem udzielenia poszkodowanym pomocy m.in. w postaci kredytów preferencyjnych, odroczeń płatności i ulg, a także zwiększenia środków na pomoc społeczną, roboty publiczne i interwencyjne.