Nagrody


Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

Uchwałą nr 430/2019 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 6 marca 2019 przyznane zostały Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za rok 2018. Otrzymają je następujące osoby:

  1. Witold Banach – pisarz, historyk, regionalista, organizator Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, którym kieruje od jego założenia w roku 1988. Jest autorem kilkuset publikacji, artykułów, opowiadań i słuchowisk oraz kilkunastu książek. Niektóre z nich, to: „Ostrów Wielkopolski na dawnej pocztówce”, „Historia Ostrowa na każdy dzień”, „Ostrów Wielkopolski pod znakiem pegaza”, „Zbrodnia w Winiarach”, „Katalog prasy ostrowskiej 1852-1939”, „Kroniki literackie prowincji”, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu”. Jest założycielem serii wydawniczej „Biblioteka Ostrowska”, w której ukazują się opracowania naukowe, albumy, literatura piękna i prace z zakresu nauk humanistycznych. W ciągu trzydziestu lat, prowadzone przez niego muzeum zrealizowało około 300 wystaw, dziesiątki koncertów i spotkań z przedstawicielami literatury i nauki. W marcu ubiegłego roku w kierowanej przez Witolda Banacha instytucji otwarto nową przestrzeń „Muzeum 3D. Ulice dawnego Ostrowa. Café Muzeum”, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zwiedzających. Laureat wielu nagród, zwycięzca plebiscytu „Ostrowianin roku 2012”.” Książka o Radziwiłłach zwyciężyła w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną roku na portalach Historiazebrana.pl i Histmag.org.
  2. Hanna Banaszak – wokalistka, karierę rozpoczęła pod koniec lat 70. Teksty i muzykę pisali i piszą dla niej tacy twórcy, jak między innymi J. Wasowski, J. Kofta, J. Przybora, W. Młynarski, J. D. Matuszkiewicz, J. Satanowski, J. K. Pawluśkiewicz, Z. Preisner. Wystąpiła w kilku filmach. Wykonuje wiersze J. Kochanowskiego, J. Brodskiego, W. Szymborskiej i innych. Wokalnie mierzy się z muzyką W. A. Mozarta, A. Vivaldiego, C. Mangione, F. Chopina, A. Piazzoli, P. Metheny’ego, G. Gershwina, D. Ellingtona. Od kilku lat wykonuje też własne kompozycje i teksty. Wydała tomik wierszy, zainspirowany nazwami polskich miasteczek. W wolnych chwilach bywa fotografką. Ma w dorobku trzy wystawy. Nagrała kilkanaście płyt. Śpiewała na wielu scenach świata, w tym w Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, na Malcie. Posiada liczne nagrody i wyróżnienia: Medal Gloria Artis, statuetki: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza. Jest także laureatką wielu nagród festiwalowych, oraz nagród za dotychczasowy dorobek jak: Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
  3. Przemysław Czapliński - historyk literatury XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk literacki, profesor w Instytucie Filologii Polskiej UAM; współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM Poznań); kierownik specjalności krytycznoliterackiej, inicjator specjalności „Kuratorstwo literatury”. Autor kilkunastu książek - ostatnio: „Polska do wymiany” (2009), „Resztki nowoczesności” (2011), „Poruszona mapa” (2016). Redaktor tomów zbiorowych – m. in.:  „Nowoczesność i sarmatyzm” (Poznań 2011), „Literatura ustna” (2011), „Moc truchleje. Wielogłos o polskim katolicyzmie.” (2017). Kurator wielu cyklów dyskusyjnych poświęconych m in. polskiej religijności (2016), ekologii (2017), społecznym lękom i gniewom (2017), przemianom demokracji w Polsce (2017). Członek redakcji dwumiesięcznika „Teksty Drugie”. Brał udział w pracach jury licznych nagród (Nagroda Literacka Nike, Paszporty Polityki, Konkurs dramaturgiczny „Metafory Rzeczywistości”). Jego zasadniczy obszar badań to polska i europejska literatura konfrontowana z problemami późnej nowoczesności. Czyta literaturę jako wyraz (niekoniecznie rozwiązanie)  kłopotów komunikacyjnych. Uczestnik wielu projektów interdyscyplinarnych (ostatnio: nauka o pamięci, Zagłada w kulturze polskiej, spór o Puszczę Białowieską). Laureat licznych nagród: im. Ludwika Frydego (1997), Fundacji im. Kościelskich (1998), im. Kazimierza Wyki (2004), im. Jana Długosza (2017).
  4. Mirosława i Joto Giotto Dimitrow – Mirosława Dimitrow to artysta plastyk, pedagog, poetka. Zajmowała się projektowaniem wnętrz i drobnych form graficznych. Wydała albumy ze swoimi pracami - rysunkami, felietonami, wierszami. Miała wiele wystaw indywidualnych. W roku 2005 za całokształt pracy twórczej otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury, oprócz tego Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz „Za Zasługi dla Miasta Konina”, a także nagrodę "Kariatydy Wielkiej" w konkursie o statuetkę Kariatydy organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Od 1997 r. razem z mężem i synem prowadzi salon wystawowy Galeria Pięknego Przedmiotu „Giotto" w Koninie, w której do tej pory odbyło się 68 wystaw z różnych dziedzin sztuki. Joto Dimitrow to utytułowany artysta rzeźbiarz pochodzenia macedońskiego, który pracuje i mieszka w Koninie. Swoje prace prezentował na całym szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego twórczość była wielokrotnie doceniana i nagradzana na wszystkich poziomach instytucjonalnych - począwszy od lokalnych instytucji kultury aż do ministerstwa. Jest wybitnym artystą i nietuzinkowym pedagogiem. Jest autorem pierwszych murali na ścianach bloków w Koninie, twórcą medali, statuetek, płaskorzeźb, tablic pamiątkowych, rzeźby monumentalnej. Zajmuje się też rekonstrukcją detali architektonicznych. Stworzył cykl rzeźb „Święci macedońscy”, na znak buntu przeciwko marginalizowaniu przez Greków historii i kultury macedońskiej. Odznaczony Odznaką Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony dla Miasta Konina i Województwa Konińskiego”, uhonorowany nagrodą Specjalną Ministra Kultury. W 2001 r., razem z żoną, otrzymał nagrodę „Złotego Konia" przyznawaną przez Prezydenta Miasta Konina.
  5. Aureliusz Goliński -skrzypek, nauczyciel, wykładowca Królewskiego Konserwatorium w Kopenhadze gdzie prowadzi klasę skrzypiec barokowych. Należy do grona najważniejszych polskich muzyków. Jest inicjatorem i liderem słynnej orkiestry grającej muzykę barokową „Arte dei Suonatori” (1993 r.). Jego ambicją jest poszukiwanie oraz uzyskiwanie brzmień . W roku 1998, wraz z Cezarym Zychem, zapoczątkował cykl regularnych koncertów z udziałem najwybitniejszych muzyków z całego świata. Dziś „Arte dei Suonatori” stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich grup wykonujących muzykę barokową. Zespół dał setki koncertów w Europie i Stanach zjednoczonych, w tym w ramach cyklu – „Muzyka Dawna – Persona Grata”. Współpracuje z wieloma muzykami międzynarodowej klasy. Nakładem renomowanych firm fonograficznych wydał 18 płyt, wyróżnionych licznymi nagrodami przez międzynarodowych krytyków. Dokonał nagrań dla wielu rozgłośni radiowych,. dla BBC oraz rejestracji telewizyjnych,. dla TVP Kultura.”
  6. Paweł Grobelny – kurator i autor aranżacji wielu wystaw poświęconych projektowaniu przestrzeni publicznej w Polsce i za granicą. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich projektantów przestrzeni publicznej (zwłaszcza miejskiej). Jego projekty były wielokrotnie nagradzane (Bruksela, Paryż), swoje prace prezentował na licznych wystawach i festiwalach w Europie, Ameryce i Azji. Jego prace znajdują się ponadto w kolekcjach muzealnych m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Designu w Monachium, Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie. Najważniejsze projekty Grobelnego to meble miejskie i instalacje artystyczne w Paryżu, Szanghaju, Brukseli, Budapeszcie, Łodzi i Poznaniu. Paweł Grobelny realizuje także wystawy promujące polskich projektantów i twórców za granicą, odbył liczne rezydencje artystyczne i projektowe (Madryt, Paryż, Nowy Jork). Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród projektowych i artystycznych – w roku 2018 otrzymał nagrodę za najlepiej zaprojektowaną przestrzeń publiczną w Polsce za projekt skweru na poznańskim Chwaliszewie.
  7. Leszek Koźmiński – policjant i wykładowca kryminalistyki w Szkole Policji, biegły sądowy, twórca i współorganizator Festiwalu Kryminału: „Kryminalna Piła” – jedynego takiego na świecie, bo współtworzonego przez instytucję kulturalną i szkołę policyjną z Piły. Jest twórcą i jurorem jedynej w Polce nagrody literackiej dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej. Stworzył jeden z najbardziej opiniotwórczych portali recenzenckich „Kryminalna Piła – literackimi śladami”. Jest inicjatorem i promotorem umieszczania Piły i regionu wielkopolskiego na kartach powieści kryminalnych. Jest konsultantem merytorycznym najpopularniejszych polskich autorów powieści kryminalnych – między innymi K. Bondy, J. Jodełki, J. Opiat-Bojarskiej. Recenzuje powieści kryminalne, prowadzi spotkania literackie. Dzięki jego działalności i staraniom Piłę odwiedzają najpopularniejsi polscy i zagraniczni pisarze, reporterzy i dziennikarze, ludzie nauki i sztuki związani z tematyką kryminalną i około kryminalną. Koźmiński jest ponadto pomysłodawcą warsztatów dla pisarzy, scenarzystów i reżyserów pn. „Druga strona kryminalnej fikcji” – poświęconych technikom kryminalistycznym i sposobom wykorzystania wiedzy o nich w utworach literackich. Specjalną ofertę kieruje też do dzieci i młodzieży szkolnej, układając dla nich program kryminalnej gry miejskiej, organizując wykłady i warsztaty.
  8. Tadeusz Paprocki – animator kultury, w trakcie swojej 55-letniej działalności społecznej i artystycznej upowszechnia rodzime tradycje muzyczne, które popularyzuje zwłaszcza wśród młodego, ale też najstarszego pokolenia, głównie w środowiskach wiejskich i małych miastach. Zrealizował ok. 300 przedsięwzięć z zakresu upowszechniania i promocji regionu. Szczególnie bliska jest mu muzyka chóralna, rozwój orkiestr dętych, zespoły pieśni i tańca. Umożliwia wymianę artystyczną polskiemu, amatorskiemu ruchowi muzycznemu – szczególnie z Wielkopolski – chodzi tutaj zwłaszcza o szeroko zakrojone kontakty kulturalne z Republiką Czeską. Wyjazdy zagraniczne polskich zespołów ludowych, Które Tadeusz Paprocki organizuje sprawiają, że rodzima tradycja jest propagowana także poza granicami Polski. Wszystkie organizowane przez siebie przedsięwzięcia stara się lokować w ciekawych historycznie, a także przyrodniczo miejscach - aby łączyć doznania artystyczne z krajoznawczymi. Obecnie współpracuje na stałe z pięcioma organizatorami międzynarodowych festiwali muzycznych, na których prezentują swoje osiągnięcia zespoły z Wielkopolski. Często powoływany do komitetów organizacyjnych różnych imprez, zapraszany na członka jury, jest autorem wielu artykułów na temat działalności amatorskiego ruchu muzycznego, publikowanych m.in. w „Życiu Muzycznym”. Odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, „Za zasługi dla Kultury Polskiej”, „Za zasługi dla Ochrony Zabytków”, „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” oraz medalem przyznanym przez Ministra Kultury Republiki Czeskiej i innymi.

 

 


pdf    drukuj    drukuj