trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Woźniak ogłosił laureata Nagrody im. R. Kapuścińskiego

    *Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego był gospodarzem tradycyjnego Spotkania Noworocznego w Auli UAM w Poznaniu, podczas którego ogłosił nazwisko laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie za rok 2016 - za „czynienie dobra” - przyznane zostało Jensowi Ocksenowi, prezesowi zarządu Volkswagen Poznań.*

    Jens Ocksen od wielu lat związany jest z Wielkopolską. Kierowana przez niego firma zyskała certyfikat „Pracodawcy Przyjaznego Pracownikom”, przyznawany przez „Solidarność”. W dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu, w minionym roku w Białężycach koło Wrześni otwarta została nowa fabryka koncernu Volkswagen, która umocniła pozycję naszego regionu jako lidera w przemyśle samochodowym, zapewniając jednocześnie nowe miejsca pracy. Laureat tegorocznej Nagrody im. R. Kapuścińskiego wspierał współpracę swojej firmy z organizacjami społecznymi i uczelniami wyższymi, a także wiele akcji służących ochronie środowiska i integracji społecznej. Fundował nagrody dla uzdolnionej młodzieży, pomagał klubom sportowym, szkołom, domom dziecka i hospicjom. Nagroda jest również wyrazem uznania za jego wkład w inicjatywy społeczne i akcje charytatywne, za budowanie nowoczesnego modelu relacji biznesu z załogą i lokalnymi społecznościami.

    Jens Ocksen jest pierwszym cudzoziemcem, którzy został uhonorowany Nagrodą im. R. Kapuścińskiego w jedenastoletniej historii nagrody.

    Marszałek Marek Woźniak w swoim wystąpieniu nawiązał do ubiegłorocznych życzeń noworocznych. Przypomniał m.in., że wówczas życzył Wielkopolanom, abyśmy nie obawiali się przyszłości samorządu. – Okazały się one nie na wyrost – powiedział Marszałek. I dodał, że” wiemy, że Konstytucja wprost go nie chroni, a na Trybunał Konstytucyjny i Prezydenta nie możemy liczyć na pewno”. Mówił też o obawach związanych z 2017 rokiem, dotyczących możliwych zmian w samorządzie. Składając zebranym życzenia Marszałek powiedział: „rok 2017 powinien być rokiem odwagi i dobra”. Rozpoczynając przegląd najważniejszych dla Wielkopolski wydarzeń 2016 roku, mówił o 1050 – leciu Chrztu Polski, w których organizacji aktywnie uczestniczył Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wśród kluczowych zadań samorządu naszego województwa wymienił zarządzanie regionalnym programem operacyjnym WRPO 2014+ oraz dystrybucję środków w ramach PROW 2014+. Wymienił inne kluczowe momenty związane z działaniami samorządu – utworzenie teatru dramatycznego w Lesznie na bazie CKiS, powstanie instytucji kultury parowozownia Wolsztyn, 5 – lecie Kolei Wielkopolskich, I miejsce Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej w European Broadband Awards oraz udział polskich regionów, w tym Wielkopolski, w debacie dotyczącej przyszłości polityki spójności.

     

    Przemówienie Marszałka: 

    Przypomnijmy, że ideą Nagrody marszałka im. Ryszarda Kapuścińskiego jest uhonorowanie wybitnych postaci lub instytucji życia publicznego z kraju i z zagranicy za wychodzące poza codzienność działania na rzecz społeczeństwa oraz promowanie ponadczasowych, nieprzemijających wartości. Pomysł jej ustanowienia zrodził się po tym, gdy Ryszard Kapuściński - wybitny reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf przebywając w Poznaniu 25 listopada 2006 roku stwierdził, iż nam, Wielkopolanom brakuje nagrody, która wyrastałaby ponad lokalne środowisko i honorowała wielkie postaci, niekoniecznie za zasługi dla regionu.

    Wyróżnienie po rekomendacji Kapituły, przyznaje i wręcza podczas tradycyjnego Spotkania Noworocznego Marszałek Marek Woźniak. Pierwszą laureatką Nagrody została Doktor Wanda Błeńska. Otrzymali ją również: Profesor Anna Wolff - Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, Profesor Andrzej Kwilecki, Profesor Maciej Kurpisz, Profesor Jacek Łuczak, Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak oraz Krystyna Łasowska. W ubiegłym roku wyróżnienie trafiło do Państwa Doroty i Wojciecha Pawłowskich, którzy – jak zapisano w uzasadnieniu przyznania Nagrody - „czynią dobro, wychowując od najmłodszych lat kolejne pokolenia mieszkańców Sierakowa i okolic do życia z muzyką”.

    Część artystyczną wieczoru wypełnił koncert „Z Mozartem i kolędą”, przygotowany przez pedagogów i studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

     


    Galeria zdjęć: