trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął projekt Strategii 2030

  *W jakim kierunku powinna rozwijać się Wielkopolska przez najbliższą dekadę? Odpowiedź poznamy podczas rozpoczynających się konsultacji Strategii rozwoju województwa wielkopolskiego do 2030 (Strategia Wielkopolska 2030). W jego ramach zaplanowano m. in. cykl pięciu spotkań z mieszkańcami. Pierwsze z nich już w najbliższą środę w Kaliszu (18 września).*

  Obecnie projektowana Strategia jest już czwartą modyfikacją i aktualizacją dokumentu opracowanego w 2000 roku. – Traktujemy go jako swoisty manifest rozwoju województwa, a dokument zmieniamy pod wpływem zmieniających się oczekiwań społecznych, niekiedy coraz trudniejszych warunków gospodarowania i wyzwań technologicznych, a także wyzwań w zakresie innowacyjności i środowiskowych – tłumaczy Marszałek Marek Woźniak.

  Jak tworzyła się strategia?
  Prace nad dokumentem ruszyły w połowie 2018 r. Marszałek Marek Woźniak podjął decyzję, aby już od etapu diagnozy sytuacji regionu w pracach uczestniczyli mieszkańcy. Po diagnozie sytuacji Wielkopolski w październiku 2018 r. już powołano Zespół Roboczy ds. przygotowania założeń strategii.
  Kolejnym krokiem było przeprowadzenie badań opinii publicznej w zakresie poziomu rozwoju województwa oraz stanu czynników mających wpływ na rozwój gmin oraz powiatów województwa wielkopolskiego (lipiec – wrzesień 2018 roku, a potem kolejne badanie uzupełniające w okresie luty – kwiecień 2019 r.). Wykonano również badania ankietowe wśród uczniów szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych na terenie całej Wielkopolski na temat ich potrzeb rozwojowych. Z kolei na przełomie czerwca i lipca br. Zarząd województwa ogłosił nabór na projekty o strategicznym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju regionu, które przewidziane są do realizacji po 2020 roku. Spłynęło blisko 1300 projektów, w ramach których wyodrębniono kluczowe obszary dla rozwoju Wielkopolski. Kolejnym etapem prac nad strategią były warsztaty diagnostyczne dla przedstawicieli organizacji pozarządowych i partnerów społeczno-gospodarczych z Wielkopolski, które odbyły się w czerwcu br. Założenia Strategii były także tematem dyskusji na spotkaniach interesariuszy należących do takich gremiów jak: Wielkopolska Rada 30, Komitet ds. Ekonomii Społecznej, Wojewódzka Rada Rynku Pracy, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Spotkania konsultacyjne odbył się również z Radnymi Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Teraz przychodzi czas na przedstawienie owoców tej pracy, podczas spotkań w stolicach subregionów.


  Jaka Wielkopolska za 10 lat?
  Wyzwań jest sporo. Jednym z największych pozostają kwestie demograficzne. Niski poziom dzietności i postępujący proces starzenia się polskiego społeczeństwa wpływają także na regionalny rynek pracy, który w niedalekiej przyszłości, może stać się bardziej uzależniony od imigrantów. Postępująca globalizacja i rozwój technologii sprawią, że kolejne pokolenia będą pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Pamiętajmy też o zmianach klimatu, które już wpływają na procesy gospodarcze. Dlatego do zadań, które stawia przed nami przyszłość, trzeba się odpowiednio przygotować.
  - Strategia Wielkopolska 2030 ma być swoistym drogowskazem, który wskaże, jaką ścieżką mamy podążać – tłumaczy Marszałek Marek Woźniak. - Wszystko po to, aby dalej kreować Wielkopolskę jako region dynamicznych zmian, w których motorem przemian gospodarczych będą nowe technologie i innowacje. Miejsca bezpiecznego, przyjaznego, dobrze skomunikowanego, zapewniającego wysoką jakość życia mieszkańcom i przyciągającego inwestorów oraz turystów. Jednym słowem: Wielkopolski, która jest dobrym miejscem do życia!

  Gdzie konsultacje?
  O przyszłości i wyzwaniach czekających nasz region w najbliższej dekadzie będzie można porozmawiać podczas cyklu spotkań w pięciu miastach. Pierwsze z nich odbędzie się 18 września w Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Kolejna debata zaplanowana jest na 24 września o godz. 10.00 w Lesznie w siedzibie Wyższej Szkoły Humanistycznej (ul. Królowej Jadwigi 10). Strategiczne spotkania będą miały też miejsce w Pile (4 października, godz. 11.00, Hotel Gromada przy al. Piastów 15), Koninie (10 października, godz. 12.30, Centrum Konferencyjne Factoria przy ul. Zakładowej 14) oraz w Poznaniu (11 października, godz. 10.00, Sala Sesyjna Urzędu Marszałkowskiego przy al. Niepodległości 34).

  Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie do Strategii, nie tylko w trakcie organizowanych spotkań, ale również:
  • za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Formularz w wersji elektronicznej dostępny jest tutaj 
  • drogą elektroniczną na adres: strategia2030@umww.pl. Formularz jest dostępny poniżej w ramce "pliki do pobrania",
  • drogą korespondencyjną na adres: Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań,
  • osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (zapraszamy do rozmowy na temat Strategii do Departamentu Polityki Regionalnej).

  Konsultacje społeczne będą trwały od 18 września do 22 października br.