trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

ZDROWIE (I JABŁKO) ZAMIAST PAPIEROSA

    21 listopada 2013 roku Wielkopolanie bezpłatnie mogli sprawdzić stan swoich płuc, dowiedzieć się w jaki sposób skutecznie rzucić palenie oraz… pozbyć się papierosów w zamian za zdrową przekąskę! Wszystko to w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu, który przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Akcja pod hasłem „Zdrowie zamiast papierosa” odbyła się w trzech wielkopolskich miastach: Kaliszu, Koninie i Poznaniu.]

    Akcję: „Zdrowie zamiast papierosa” zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. - Chcieliśmy zwrócić uwagę jak szkodliwe jest palenie papierosów i zachęcić wszystkich do rzucenia palenia – mówi Mateusz Klemenski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. – Podczas akcji zwracaliśmy także uwagę jak niebezpieczne dla zdrowia jest bierne palenie u osób przebywających w otoczeniu osób palących papierosy.
    - Warto w tym miejscu przypomnieć, że każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu. Ta liczba powinna przemówić do wszystkich, którzy zastanawiają się czy warto rzucić palenie. My odpowiadamy: warto i trzeba - dodaje Jakub Jędrzejewski, Wiceprezes Szpitale Wielkopolski, spółka z o.o., która jest partnerem merytorycznym akcji.

    PŁUCA POD KONTROLĄ

    Podczas akcji „Zdrowie zamiast papierosa” każdy mógł za darmo sprawdzić stan swoich płuc, zbadać poziom cukru we krwi, sprawdzić swoją wagę, zmierzyć ciśnienie.

    Akcje odbyły się w trzech wielkopolskich szpitalach podległych Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. 
    W Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii przy ul. Szamarzewskiego 62, w Koninie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Szpitalnej 45, a w Kaliszu w akcję włączył się Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy - Wolica k. Kalisza przy ul. Śródmiejskiej 34.

    ŚWIAT RZUCA PALENIE TYTONIU

    Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. W Polsce od 1991 roku.

    CZY WIESZ, ŻE?

    Palenie tytoniu zabija 4 milionów palaczy rocznie na świecie. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. 50 proc. zgonów dotyczy osób w wieku 35-69.
    47 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat pali papierosy. Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na: raka płuc, nerki, trzustki, raka wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani, raka pęcherza moczowego, chorobę niedokrwienną serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlicę układu oddechowego, nadciśnienie, udar mózgu, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe i impotencję.

    BIERNE PALENIE GROŹNE DLA DZIECI

    Dzieci zmuszane do wdychania dymu tytoniowego częściej zapadają na choroby infekcyjne układu oddechowego (zapalenia płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych, astma). Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Powoduje nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.


    Galeria zdjęć: