trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Pierwsze Dni Różnorodności w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu

    24 i 25 maja upływają w Urzędzie Marszałkowskim i podległym mu Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu pod hasłem Dni Różnorodności.

    Wydarzenie jest związane z obchodami Europejskiego Miesiąca Różnorodności, który organizuje Europejska Platforma Kart Różnorodności i szeroko promuje Komisja Europejska. Jako sygnatariusze Karty Różnorodności Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu włączają się w obchody tego miesiąca, organizując dla swoich pracowniczek i pracowników konferencję, warsztaty i szkolenia podnoszące świadomość i promujące różnorodność w miejscu pracy. 

    Organizowane przez UMWW i ROPS Dni Różnorodności odbywają się w obchodzonym w Polsce tygodniu różnorodności, który rozpoczyna Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej na Rzecz Dialogu i Rozwoju 21 maja. Zostały zaplanowane tak, aby nawiązywać również do innych okazji, czyli 19 maja – Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności oraz 28 maja – Dnia Higieny Menstruacyjnej. 

    Podczas Dni Różnorodności będzie można zwiedzać Aleję Różnorodności, czyli stoisko doświadczania i skorzystać na przykład z tzw. kombinezonu starości, symulatora choroby Parkinsona, gogli ukazujących choroby oczu, symulacji świata osób niewidomych. Wszystko po to, aby spróbować wczuć się w sytuację osób z niepełnosprawnością ruchową, a przez to zwiększyć swoją wiedzę i wzmocnić poziom empatii i zrozumienia dla innych.

    Nowym projektem, koordynowanym przez samorząd są Centra Integracji Cudzoziemców, których celem jest kompleksowa pomoc integracyjna dla cudzoziemców. O ich funkcjonowaniu będzie można posłuchać podczas konferencji, a także wziąć udział w warsztacie dotyczącym różnorodności międzykulturowej.

    - Pracowniczki i pracownicy mają do wybory różnorodne warsztaty.  W związku z relatywnie nową ustawą o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami tematyka szkoleń, w tym roku nawiązuje przede wszystkim do dostępności i różnorodności w wymiarze stopnia sprawności – mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka Marszałka Województwa Wielkopolskiego ds. równego traktowania, która koordynuje wydarzenia. – Można zatem wziąć udział  w warsztatach na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami, czy budować świadomość na temat funkcjonowania osób głuchych – dodaje.

    Wydarzeniem, na które zostały zaproszone osoby z samorządowych instytucji kultury i edukacji, jest konferencja o nazwie „Wspieranie różnorodności jako realizacja celów zrównoważonego rozwoju”, poświęcona w dużej mierze programowi "Cykl kariery", który UMWW i ROPS wdrażają w celu tworzenia przyjaznego i wspierającego miejsca pracy dla wszystkich osób i realizowania zasady równości płci. Wśród prelegentek są przedstawicielki koordynującej „Cykl kariery” Kulczyk Foundation, które przedstawią pierwszy na świecie raport dotyczący higieny menstruacyjnej. 

    - W urzędzie większość pracowników to kobiety, a zdrowie i higiena menstruacyjna mają ogromny wpływ na ich życie i funkcjonowanie, także zawodowe. Fizjologia człowieka rządzi się swoimi prawami. Niespodziewana sytuacja może niestety zaskoczyć. Zdajemy sobie sprawę, że niesie to za sobą różne trudności i skutki. Obniżyć może się poczucie wartości, także efektywność. Są to doświadczenia wykluczające. W takich niespodziewanych sytuacjach chcemy być pomocni, dlatego jako urząd włączamy się w działania zapewniające awaryjny dostęp do środków higieny podczas menstruacji. Podczas konferencji będziemy inspirować inne jednostki do włączenia się do programu "Cykl kariery" – zapowiada Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

    - Mamy nadzieję, że program wydarzeń jest na tyle atrakcyjny, że przyciągnie wiele zainteresowanych osób – podsumowuje Marta Mazurek.


    Galeria zdjęć: