trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

"Nie oceniam, wspieram” – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 roku. Celem tej inicjatywy jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu również włączył się w obchody Dnia.

    Akcja jest wyrazem solidarności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami. Ma zwracać uwagę na potrzebę większej empatii oraz tolerancji dla odmiennych możliwości osób ze spektrum autyzmu. Autyzm to zaburzenie rozwoju związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Stosując odpowiednie metody terapeutyczne, można zmniejszyć jego nasilenie.

    Do niedawna uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Dlatego właśnie symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyczy mężczyzn, jak i kobiet. Rok temu w ramach Światowego Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostało podświetlonych na niebiesko i różowo, co miało stanowić gest solidarności z osobami obu płci.

    – Każdy zasługuje na szacunek i wsparcie, niezależnie od swoich różnic i indywidualnych potrzeb. Osoby w spektrum autyzmu, pamiętajcie, że Wasza unikalność jest Waszą siłą, niech świat zawsze docenia to, co macie do zaoferowania – zwróciła się do osób dotkniętych autyzmem Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

    W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w przestrzeni Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego 2 kwietnia pojawiły się niebieskie puzzle z napisem „Nie oceniam – wspieram”, które są symbolem autyzmu. W ten sposób Departament Zdrowia UMWW chce uświadomić wszystkim pracownikom i gościom urzędu, jak ważnym dla dobrostanu każdego, kto doświadcza ostracyzmu i izolacji ze względu na swój stan zdrowia, jest poczucie akceptacji społecznej.

    Zrozumienie i włączenie w przypadku autyzmu odgrywa znaczącą rolę w poprawie stanu zdrowia. Dzięki ososby w spektrum mogą lepiej funkcjonować, czując się akceptowanymi.

    Więcej informacji na temat tego, czym jest autyzm:

    https://niepelnosprawni.gov.pl/art,995,co-to-jest-autyzm