trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

KONKURS "ZDROWY SAMORZĄD”: ODDAJ GŁOS NA WIELKOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ

    Blisko 44 tysiące osób zostanie przebadanych w ramach "Programu profilaktyki retinopatii cukrzycowej w województwie wielkopolskim". Świadomość skutków tej choroby  jest niska, tymczasem jest ona jedną z przyczyn utraty wzroku. Wielkopolska inicjatywa  została nominowana w kategorii „Zdrowe województwo”.  Program jest realizowany od października 2019 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Fundacją Wspierania Rozwoju Okulistyki "Okulistyka 21",  w partnerstwie z Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

    „To ważny i potrzebny program. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, z którą zmaga się coraz więcej osób. Badanie jest szansą  na lepsze  życie.  Dzięki środkom unijnym, którymi dysponujemy,  możemy zaproponować chorym wiele inicjatyw, które przynoszą ulgę i poprawiają komfort codziennego  funkcjonowania.  Zachęcam do udziału w plebiscycie. Każdy oddany głos  przyczynia się do promocji programu i szans, które ze sobą niesie” – podkreśla Marszałek Marek Woźniak. 

    Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego zauważa z kolei: „Ciągle borykamy się z opinią, że lepiej nie wiedzieć. Tymczasem, w przypadku chorób to profilaktyka i badania przesiewowe są jedyną drogą do zachowania zdrowia. W tym programie Samorząd Województwa Wielkopolskiego dokłada starań, by poprzez popularyzację wiedzy i wczesne wykrycie problemu, uchronić naszych mieszkańców, borykających się z cukrzycą, przed pogorszeniem, a w rezultacie utratą wzroku”. 

    Na wielkopolski program można głosować do 14 lutego br. na stronie: https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/zdrowy-samorzad-2022,103/wojewodztwo-wielkopolskie,3405/ 

    Retinopatia cukrzycowa to uszkodzenie małych naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka. Podczas choroby dochodzi do powstania nowych, patologicznych naczyń krwionośnych na powierzchni siatkówki, uszkadzających wzrok. Konsekwencją choroby jest postępująca, nieodwracalna utrata wzroku.

    Retinopatia cukrzycowa długo pozostaje bezobjawowa, a późno rozpoznana lub źle leczona doprowadza do pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach do jego utraty. Retinopatia jest powodem 1% ślepoty na świecie. Prawdopodobieństwo wystąpienia retinopatii cukrzycowej wśród chorych na cukrzycę przed 30. rokiem życia, po 10 latach trwania choroby ocenia się na 50% a po 30 latach nawet na 90%. Odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe bycie aktywnymi zawodowo oraz samodzielnymi, nie wymagającymi opieki socjalnej. 

    Program skierowany jest do 43 920 diabetyków powyżej 18. roku życia, którzy zostaną przebadani w kierunku retinopatii cukrzycowej. W ramach programu założono, iż wykrycie choroby nastąpi u około 6 116 osób. Dodatkowo planuje się, że około 21 960 osób zwiększy swoją wiedzę o chorobie. Dotychczas nawiązano współpracę z 22 poradniami diabetologicznymi, co stanowi niemal połowę  tego typu placówek w Wielkopolsce.

    Przypomnijmy, że decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego na realizację programu przeznaczone zostały środki UE z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego  2014+, w wysokości  prawie 4,4 mln zł. Całościowa wartość realizowanego projektu wynosi ponad 5 mln zł.

    Od momentu rozpoczęcia badań, tj. w okresie od października 2019 r. do października 2021 r. udało się przebadać 9 138 pacjentów. Dzięki udziałowi w programie wykryto 2 879 przypadków retinopatii cukrzycowej. Na tym etapie jest to pięciokrotnie więcej osób niż założono we wskaźnikach projektu (556).
    Głosowanie trwa do 14 lutego tego roku, do godz. 12.00. 


    Galeria zdjęć: