trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zwycięzca w konkursie o nagrodę Marszałka na najlepszą debatę „Rozważania nad Europą” wyłoniony!

    *Młodzież z wielkopolskich szkół zaangażowała się w ogólnoeuropejską debatę nad przyszłością Europy. W ramach konkursu o nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego na najlepszą debatę „Rozważania nad Europą”, w ciągu ostatnich miesięcy w szkołach licealnych, zawodowych i technikach odbyły się dyskusje dotyczące Unii Europejskiej oraz jej wpływu na życie obywateli. Konkurs został zorganizowany w ramach inicjatywy „Rozważania nad Europą” Europejskiego Komitetu Regionów i stanowi wkład w trwającą obecnie debatę nad przyszłym kształtem Unii Europejskiej. Patronat honorowy nad konkursem objęła Komisja Europejska, a patronat medialny EurActiv.pl – portal poświęcony tematyce unijnej.

    Zwycięzcą konkursu został Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyżu Wielkopolskim.*

    „Zdecydowałem o tym, żeby zaangażować w rozmowy o przyszłości UE młodych ludzi, którzy czasem mogą czuć się pomijani w dyskusjach o kondycji europejskiej wspólnoty. To właśnie oni za kilka lat będą mieli głos decydujący w tej sprawie. Chcemy wiedzieć, co myślą, czują, czego oczekują, co chcą zrobić, a może czego się boją” – mówił Marszałek Woźniak inaugurując konkurs. Wypracowane przez młodzież wnioski i postulaty zostaną opracowane w formie dokumentu i przekazane do Europejskiego Komitetu Regionów przez Marszałka Woźniaka, który pełni rolę Wiceprzewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów (KR), Przewodniczącego polskiej delegacji oraz Wiceprzewodniczącego grupy politycznej EPL. Dokument będzie stanowił wkład Marszałka do opracowywanej w KR w ramach komisji CIVEX opinii „Rozważania nad Europą: głos samorządów lokalnych i regionalnych na rzecz odbudowy zaufania do Unii Europejskiej”.
    W ramach konkursu młodzież z Wielkopolski dyskutowała nie tylko o tym, czym jest Unia Europejska, ale również, jakiej chcą. Podczas debat uczniowie mogli wyrazić opinie nt. wpływu UE na ich życie oraz sytuacji w Europie, a także zaproponować rozwiązania dotyczące obecnych wyzwań. Konkurs został zorganizowany w dwóch częściach. W pierwszym etapie zespoły uczniów pod kierunkiem nauczycieli oraz z udziałem lokalnej społeczności przeprowadziły debatę pod hasłem „Rozważania nad Europą”. Drugi etap polegał na przygotowaniu pisemnego podsumowania w formie „Listu do Unii Europejskiej” w oparciu o wnioski wynikające z dyskusji. Zwycięski zespół w nagrodę odbędzie wizytę studyjną w Brukseli, podczas której przekaże swój „List…” przedstawicielom najważniejszych instytucji europejskich.

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy wygranej oraz życzymy sukcesów w nauce!


    Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli