trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wielkopolska stawia na nowe technologie

    *31 stycznia w siedzibie Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli Leszek Wojtasiak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego otworzył spotkanie zorganizowane dla uczestników 6. Szczytu Microsoft na rzecz Innowacji w Zdrowiu. Wśród gości tej międzynarodowej konferencji poświęconej e-zdrowiu i wykorzystaniu nowoczesnych technologii w medycynie znaleźli się m.in. lekarze, naukowcy zajmujący się problematyką zdrowia, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele stowarzyszeń pacjentów. Głównym tematem tegorocznej edycji wydarzenia była transformacja cyfrowa, która obecnie odbywa się w obszarze opieki zdrowotnej.*

    Witając uczestników spotkania Leszek Wojtasiak powiedział, że Wielkopolska to położony w Europie Środkowej region zamieszkany przez ludzi ambitnych i pracowitych. „To jest na pewno nasz największy kapitał” – podkreślił. „Wielkopolanie potrafią osiągnąć znakomite wyniki w wielu dziedzinach, w tym w obszarze nowoczesnych technologii”. W regionie rozpoczęła się już budowa społeczeństwa informacyjnego, a związane z tym działania zostały bardzo dobrze ocenione nie tylko w Polsce, ale również na poziomie europejskim. Komisja Europejska przyznała Wielkopolsce pierwszą nagrodę dla projektu Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa (WSS) w konkursie European Broadband Awards 2016 ze względu na wyjątkowy model finansowania.

    W trakcie Szczytu zostały zaprezentowane najnowsze innowacje dotyczące transformacji cyfrowej, sztucznej inteligencji (AI) oraz jej demokratyzacji. Uczestnicy wydarzenia zapoznali się m.in. z możliwościami HoloLens czyli cyfrowych okularów, które pozwalają lekarzowi na diagnozę organów pacjenta w obrazie 3D bez otwierania ciała. Dzięki temu onkolodzy lub kardiolodzy będą mogli błyskawiczne i precyzyjnie ocenić jego stan i podjąć dalsze działania. Szeroko omawianym tematem były również kwestie związane z rozwojem oraz coraz częstszym zastosowaniem sztucznej inteligencji w obszarze medycyny i zdrowia. Zdaniem ekspertów najważniejsze decyzje dotyczące sposobów i kierunków leczenia będzie nadal podejmował człowiek, a sztuczna inteligencja będzie pełniła tylko rolę pomocniczą w wykrywaniu i diagnostyce chorób. Podczas konferencji wskazano także nowe cele i kierunki rozwoju nauki zmierzające do upowszechnienia diagnoz przeprowadzanych w tak zwanej chmurze.

    Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
    Autor zdjęć: Bernard Lachaud


    Galeria zdjęć: