trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Od tradycji po innowacje: Wielkopolska na Polish Day 2025 w Brukseli

    28 czerwca 2025 roku w Parku Pięćdziesięciolecia w Brukseli odbył się Dzień Polski (ang. Polish Day). Tegoroczna edycja wydarzenia miała wyjątkowy charakter, ponieważ stanowiła uroczyste zakończenie polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Została ona zorganizowana przez Ambasadę RP w Brukseli, Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE oraz organizację Sztabki (Help Centre Belgium ASBL) we współpracy ze wszystkimi polskimi województwami. Wielkopolska oraz pozostałe regiony przedstawiły swoje bogate dziedzictwo kulturowe i kulinarne, a także imponujący potencjał naukowy i innowacyjny.

    Dzień Polski w Brukseli był prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem, które według szacunków zgromadziło 50 tysięcy osób. Wśród nich byli nie tylko Polacy mieszkających w Belgii, ale także liczni mieszkańcy Brukseli, w tym pracownicy instytucji unijnych i międzynarodowych oraz turyści z całego świata.

    - Cieszę się, że Wielkopolska po raz kolejny zaprezentowała się ze swojej najlepszej strony w stolicy Unii Europejskiej. To dobre zakończenie udanej polskiej prezydencji w Radzie UE - mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkoposlkiego.

    Wielkopolska oczarowuje: od regionalnych przysmaków po kosmiczne innowacje

    Na stanowisko Wielkopolski goście mogli w pełni zanurzyć się w regionalnej kulturze, doświadczając wyjątkowego połączenia smaków, dźwięków i naukowych inspiracji. Odwiedzający mieli okazję spróbować lokalnych specjałów, przygotowanych przez poznańską Restaurację Hyćka. Królowały pyry z gzikiem, słynne rogale świętomarcińskie oraz orzeźwiający sok z hyćki (czyli czarnego bzu). 

    Kulinarnym doznaniom towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna ze stolicy Wielkopolski. Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele bawiła uczestników polskimi i europejskimi utworami. Zespół wystąpił również na scenie głównej angażując wielotysięczną publiczność do wspólnej zabawy.

    Z kolei za badawczo-innowacyjną stronę regionu odpowiadała Politechnika Poznańska, reprezentowana przez Arkadiusza Ptaka, prorektora ds. rozwoju i współpracy z gospodarką oraz Mariusza Głąbowskiego, Prorektora ds. współpracy międzynarodowej. Dr inż. Krzysztof Walas przedstawił osiągnięcia uczelni w obszarze robotyki, aeronautyki i technologii kosmicznych prowadzone na kampusie w Kąkolewie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja studenckiego koła naukowego PUT Rocketlab, które prezentowało uczestnikom wydarzenia niemal 5-metrową rakietę. Zespół, prawdopodobnie jako pierwsza studencka organizacja na świecie, zaprojektował i zbudował turbopompę do silnika rakietowego. Kilka tygodni wcześniej PUT Rocketlab wygrał międzynarodowe zawody studenckich konstrukcji rakietowych FAR-OUT 2025, które odbyły się na pustyni Mojave w Kalifornii.

    O atrakcje dla najmłodszych zadbała Wielkopolska Organizacja Turystyczna, która przygotowała bajki i kolorowanki z bohaterami kultowej serii "Kajko i Kokosz", odwiedzających znane miejsca na mapie Wielkopolski. Oprócz tego zaprezentowała bogatą ofertę turystyczną i kulturalną regionu, a także lokalne rękodzieło z nowotomyskiej wikliny. 

    Dodatkową atrakcją dla odwiedzających była gra "Wielkopolskie Pary" - gadżet łączący edukację regionalną z doskonałą zabawą. Na kartach znajdują się m.in. kejter (pies), rogal świętomarciński, koziołki, pyra (ziemniak) czy bimba (tramwaj). Gra okazała się świetnym gadżetem dla dzieci i dorosłych, która w formie wciągającej zabawy uczy o symbolach i gwarze regionu.

    Podsumowanie polskiej Prezydencji w Radzie UE

    Dzień Polski w Brukseli stanowił zakończenie Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, trwającej przez ostatnie sześć miesięcy. Podczas prezydencji Polska skutecznie realizowała założone cele, koncentrując się na wzmacnianiu spójności i bezpieczeństwa Unii w wielu kluczowych obszarach, w tym bezpieczeństwa granic, energetycznego, żywnościowego i cyfrowego. Wydarzenie „Polish Day” podkreśliło rolę Polski na arenie międzynarodowej, prezentując różnorodność jej regionów. „To jest też taki moment, w którym warto podkreślić, że co prawda kończy się polska prezydencja, ale nie kończy się silny głos Polski w Europie” - oświadczyła wiceministra ds. UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

    Autor: BIWW

    Data publikacji: 2025-07-01

    Galeria zdjęć: