trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wernisaż wystawy czasowej „Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań.” w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie

    Wystawa czasowa „Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel – współistnienie wyznań.” - wernisaż wystawy - 16 maja o godz. 17:00 w Galerii Sztuki Muzeum (wstęp wolny).


    *W 2017 roku przypada 500-lecie reformacji. Muzeum Okręgowe w Lesznie z tej okazji przygotowuje wystawę, która przedstawi protestanckie dziedzictwo Leszna i Śmigla. Obydwa ośrodki mają interesującą i bogatą historię, na którą wielki wpływ wywarli zwolennicy reformy Kościoła katolickiego.** Materialne ślady ich kilkuwiekowej obecności towarzyszą nam do dziś i stanowią o pięknie i wyjątkowości obydwu miast. Wiele cennych dzieł kultury umysłowej wytworzonych przez naszych poprzedników – tych wielkich i tych niesłusznie zapomnianych- przechowywanie jest w archiwach, bibliotekach i muzeach. Często nie zdajemy sobie sprawy, kto współtworzył miejsca, które są naszym domem.
    Poprzez ponad 160 obiektów: rękopiśmienne dokumenty, książki, korespondencję, przedmioty będące dawniej wyposażeniem świątyń protestanckich, wizerunki duchownych i przedstawicieli wspólnot religijnych oraz widoki miejsc chcemy ukazać rolę i pozycję Leszna i Śmigla w dziejach protestantyzmu na ziemiach polskich oraz ich związki międzynarodowe. W miastach tych występowały najważniejsze nurty chrześcijaństwa doby reform: bracia czescy (Leszno), luteranie (Śmigiel, Leszno wraz z Zaborowem), kalwiniści (Leszno) i arianie (Śmigiel).
    Na wystawie pragniemy zaprezentować te wspólnoty religijne i ich dzieje w poszczególnych miastach, ale i ukazać wzajemne powiązania, zależności i konflikty, nade wszystko ich fenomen, który wyraża się w odmienności kulturowej tych ośrodków.
    Dla zilustrowania dziejów i dziedzictwa protestanckiego posłużymy się zbiorami własnymi Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz szeregu instytucji (Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Lesznie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Biblioteka Kórnicka PAN W Kórniku, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu oraz Biblioteka Narodowa w Warszawie) i zbiorów prywatnych.
    Partnerami wystawy są: Archiwum Państwowe w Poznaniu i Biblioteka Kórnicka PAN. Wystawa powstaje we współpracy z Muzeum Ziemi Wschowskiej, które w tym samym terminie udostępni ekspozycje o protestantyzmie we Wschowie.
    Wystawie towarzyszyć będzie ilustrowany katalog, mający pełnić rolę „podręcznika” protestantyzmu w Lesznie i Śmiglu oraz bogaty program działań edukacyjnych.
    Wszystkie osoby i instytucje pragnące wesprzeć finansowo nasze przedsięwzięcie zapraszamy do współpracy.
    Bilet wstępu: normalny 7 zł/ulgowy 5 zł

    czas trwania wystawy: 17.05-31.12.2017

    Galeria Sztuki Muzeum, ul. Narutowicza 31.


    Galeria zdjęć: