trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

W stolicy Wielkopolski uczciliśmy pamięć uczestników Powstania Warszawskiego

    Jak co roku, 1 sierpnia w Poznaniu o godz. 17 odbyły się główne uroczystości, upamiętniające rocznicę wybuchu jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski – Powstania Warszawskiego. W 78. rocznicę, o godzinie „W” przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oddał hołd poległym i pomordowanym w 1944 r. mieszkańcom Warszawy także Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.  

    Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15.30 mszą św. w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Tam przedstawiciele władz miasta i regionu złożyli wspólną wiązankę kwiatów w kruchcie kościoła. Potem uczestnicy obchodów, wśród których byli Jędrzej Solarski, Zastępca Prezydenta Poznania, Marszałek Marek Woźniak, Wicewojewoda Wielkopolska Aneta Niestrawska oraz generał Jan Podhorski i liczni mieszkańcy Poznania, udali się przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Tam zabrzmiał hymn Polski, odczytano Apel Pamięci i przemawiał Jędrzej Solarski, gospodarz spotkania, który – w kontekście trwającej wojny na Ukrainie – podkreślił ogromne znaczenie wolności, niepodległości i godności, w obronie których ginęli powstańcy. Podczas spotkania wspomniano historię jednego z nich – poznaniaka, majora rezerwy Janusza Gundermana, który zmarł w czerwcu tego roku. 
    Także przed pomnikiem kwiaty składali przedstawiciele związków kombatanckich oraz władz centralnych i samorządowych. Po głównych  uroczystościach nastąpił moment upamiętnienia uczestników Powstania wspólną wiązanką przed tablicą Armii Krajowej w krużganku kościoła oo. Dominikanów.
    W tym roku Teatr Muzyczny, chcąc uczcić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, przygotował spektakl oparty na twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął w pierwszych dniach walk – „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”. 
    Podczas trwającego 63 dni Powstania Warszawskiego i już po nim zginęło około 18 tys. żołnierzy i 200 tys. mieszkańców Warszawy, a ją samą Niemcy zamienili w ruiny. 
    Uroczystości zorganizowali Miasto Poznań oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu Wielkopolska.

     

     


    Galeria zdjęć: