trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Święty Marcin po raz kolejny odwiedził Brukselę

    *We wtorek 21 listopada br. odbyła się kolejna, już ósma edycja Dnia św. Marcina w siedzibie Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli. W imieniu Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego wydarzenie otworzył Wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Podczas przemówienia powiedział: „Mam nadzieję, że nasze regionalne specjały oraz słynne rogale świętomarcińskie przeniosą Państwa na chwilę do naszego regionu. A zdecydowanie warto, bo Wielkopolska to nie tylko przepyszne jedzenie, ale także bogata kultura i długa historia.”*

    Tegoroczna edycja zgromadziła ponad czterystu gości, w tym posłów do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitetu Regionów oraz korpusu dyplomatycznego. Wśród nich znaleźli się m.in. Elżbieta Bieńkowska – unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, Artur Orzechowski – Ambasador RP w Królestwie Belgii, a także Jacek Grabowski i Ireneusz Bochenek - konsulowie RP w Królestwie Belgii. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele polskich samorządów, reprezentanci biur regionalnych, międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń oraz Wielkopolanie mieszkający w stolicy Belgii. Dzień św. Marcina na stałe wpisał się już w kalendarzu brukselskim jako wielkopolskie święto, które cieszy się ogromną popularnością.

    Główną atrakcją wieczoru były rogale świętomarcińskie wypiekane na miejscu przez wielkopolskich cukierników. Są one pierwszym produktem z naszego regionu, który został wpisany do unijnego rejestru produktów o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym i są w środowisku międzynarodowym rozpoznawalnym symbolem Wielkopolski. Wydarzenie uświetniła Lokalna Grupa Działania „Wrota Wielkopolski”, która na zaproszenie Departamentu Rozwoju Programów Obszarów Wiejskich z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przyjechała do Brukseli zaprezentować wielkopolskie specjały. Grupa pochodzi z powiatu kępińskiego z południowej Wielkopolski i bierze aktywny udział w rozwoju obszarów wiejskich na swoim terenie. Wśród zaprezentowanych przysmaków znalazła się m.in. kiełbasa biała parzona wielkopolska, która w tym roku otrzymała unijny certyfikat jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego i jest już piątym produktem z Wielkopolski z tym odznaczeniem. Goście mogli skosztować również tradycyjne wędliny, sery, grzyby, nalewki, soki naturalne oraz inne specjały kuchni wielkopolskiej.

    Część artystyczną zapewniła Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006, która zaprezentowała krótką etiudę o postaci i życiu św. Marcina. W wyjątkową atmosferę poznańskiej parady świętomarcińskiej wprowadzili gości szczudlarze. Wydarzeniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu JoBee Project.

    Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
    Zdjęcia: KobusArt


    Galeria zdjęć: