W dniach 28-29 maja oraz 6 czerwca 2025 roku na Politechnice Poznańskiej odbyły się spotkania Grup Roboczych Inteligentnych Specjalizacji. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele nauki, biznesu, administracji i organizacji pozarządowych tworzących wielkopolski ekosystem innowacji.
Podczas spotkań rozmawiano o przyszłości regionu w obszarach 6 Inteligentnych Specjalizacji: Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów, Wnętrza przyszłości, Przemysł jutra, Wyspecjalizowane procesy logistyczne, Rozwój oparty na ICT oraz Nowoczesne technologie medyczne.
W trakcie spotkania Grupy Roboczej „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów” uczestnicy rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie żywności, wykorzystaniu biomasy odpadowej, cyfryzacji łańcuchów dostaw w sektorze agro oraz rozwoju projektów biogazowych oraz zielonego wodoru. Zwrócono również uwagę na potrzebę lepszej integracji rolnictwa w ramach specjalizacji oraz na bariery legislacyjne i finansowe, które utrudniają wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Tego samego dnia Grupa „Wyspecjalizowane procesy logistyczne” omówiła aktualny zakres specjalizacji, potencjalne powiązania z innymi inteligentnymi specjalizacjami oraz radar trendów technologicznych, wskazując na znaczenie takich obszarów jak sensoryka, e-commerce czy nowoczesne opakowania.
29 maja odbyły się kolejne dwa spotkania Grup Roboczych Inteligentnych Specjalizacji. Uczestnicy Grupy Roboczej „Wnętrza przyszłości” dyskutowali o problemach związanych z odpadami poprodukcyjnymi w branży meblarskiej, potrzebie poszukiwań alternatywnych materiałów do produkcji opraw oświetleniowych oraz projektowaniu z myślą o recyklingu i upcyklingu. Grupa Robocza „Rozwój oparty na ICT” skupiła się na omówieniu tematów z zakresu cyberbezpieczeństwa, rozwoju sztucznej inteligencji, sektora kosmicznego i przemysłu kreatywnego. Uczestnicy dyskutowali także o działaniach jakie należy podjąć aby dokonać transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, podnieść kompetencje cyfrowe społeczeństwa, zatrzymać talenty w regionie oraz rozwinąć technologie wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie.
Podczas spotkania Grupy Roboczej „Nowoczesne technologie medyczne” uczestnicy zapoznali się z trendami w obszarze technologii medycznych, które posłużyły jako punkt wyjścia do dalszej dyskusji. Zgromadzeni zwrócili uwagę na problemy wynikające z ograniczania kwalifikowalności projektów do kodów PKD oraz braku certyfikowanych laboratoriów w regionie jako barierę dla rozwoju innowacji. Zasugerowano zebranie potrzeb biznesu i skonfrontowanie ich z potencjałem uczelni, co mogłoby zaowocować powstaniem wspólnych inicjatyw.
Serię spotkań zakończyła Grupa Robocza „Przemysł jutra”, która rozmawiała na temat finansowania prac badawczo-rozwojowych (B+R) i problemami związanymi z procedurami aplikacyjnymi wniosków. Zgłoszono postulat wprowadzenia mikrograntów oraz modelu „lejka finansowania”, w którym większa liczba firm mogłaby uzyskać wsparcie na wczesnym etapie, a dopiero później aplikować o większe środki. Uczestnicy rozmawiali także o rozbieżnościach między wiedzą przekazywaną na uczelniach, a oczekiwaniami przedsiębiorców oraz braku współpracy między firmami a sektorem B+R.
Spotkania zakończyły się deklaracją kontynuacji prac Grup Roboczych oraz potrzebą dalszego rozwijania współpracy między nauką, biznesem i administracją, w tym wypracowania konkretnych narzędzi wspierających rozwój Wielkopolski.
Działanie realizowane w ramach projektu „Wielkopolskie Inteligentne Specjalizacje – Ekosystem na rzecz neutralności klimatycznej (WIS-E NET ZERO)”. Projekt realizowany i finansowany jest z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 w ramach Priorytetu 1 Fundusze Europejskie dla Wielkopolskiej Gospodarki; Działanie 1.7 Wzmocnienie procesu przedsiębiorczego odkrywania i promocja gospodarki w regionie.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...