Posiedzenie Wielkopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP), działającej przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego, odbyło się 1 lipca br. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. W jego trakcie członkowie WRDPP, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych i Urzędu Marszałkowskiego omówili kluczowe kwestie dotyczące sektora obywatelskiego w regionie. Spotkanie prowadziła Iwona Janicka - Przewodnicząca Rady.
Pierwszym ważnym punktem posiedzenia było wyrażenie opinii dotyczącej projektu Uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie wysokości opłat za egzamin państwowy na prawo jazdy oraz pozwolenie na kierowanie tramwajem.
W kolejnych ustaleniach Rada pozytywnie zaopiniowała projekt regulujący terminy zakończenia zbioru roślin uprawnych w województwie wielkopolskim. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na zmieniające się warunki klimatyczne i potrzebę elastycznego dostosowania terminów do aktualnych realiów pogodowych.
Omówiono także kwestie związane z naborem 6.17, którego założeniem jest wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych w regionie w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski, koncentrując się na najczęściej pojawiających się pytaniach dotyczących kryteriów formalnych i merytorycznych, dokumentowania rezultatów oraz kwalifikowalności kosztów.
Podczas posiedzenia zaprezentowano koncepcję funduszu inicjatyw lokalnych, przewidującego wsparcie interwencyjne, rozwojowe, pożyczkowe oraz finansowanie wkładów własnych do projektów - gościnnie udział w posiedzeniu wzięła prezeska Federacji Funduszy Lokalnych i Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika. Rada pozytywnie oceniła potencjalnie utworzenie tego typu funduszu w regionie i prowadzenie dalszych prac w tym zakresie, widząc w nim szansę na dynamiczne reagowanie na potrzeby lokalnych społeczności.
Istotnym elementem posiedzenia była prezentacja i dyskusja nt. założeń „Programu współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2026”, WRDPP wskazała m.in. na znaczenie stabilnego finansowania działań organizacji pozarządowych, zwiększenie alokacji na działania w zakresie edukacji, opracowanie wskaźników, które pozwoliłyby na agregację informacji (przykładowo nt. liczby inicjatyw, zaangażowanych wolontariuszy, co pomogłoby zobrazować skalę działań w Wielkopolsce), wzajemna informacja nt. kluczowych wydarzeń dla Wielkopolski. Uzgodniono, że gotowy projekt Programu będzie poddany konsultacjom publicznym do 10 września (środa), a podczas posiedzenia Rady 8 września (poniedziałek) odbędzie się otwarta dyskusja nt. proponowanych zmian z udziałem zainteresowanych środowisk. Taki kalendarz pozwoli na odpowiednio wczesne ogłoszenie konkursów na 2026 rok.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...