trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Samorząd Województwa Wielkopolskiego sfinansuje zakup symulatora lotów i samolotu szkoleniowego dla Politechniki Poznańskiej

    *18 października 2018 r. Marszałek Marek Woźniak podpisał z Tomaszem Łodygowskim, rektorem Politechniki Poznańskiej umowę na sfinansowanie przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego kupna symulatora lotów oraz samolotu szkoleniowego z oprzyrządowaniem. Dotacja wynosi 4,2 mln złotych.*

    Zakupione urządzenia pomogą Politechnice Poznańskiej zapewnić odpowiednie kształcenie w zakresie nauki pilotażu studentom, powstałego zaledwie dwa lata temu kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka. Także od 2016 roku Województwo Wielkopolskie realizuje program wspierający rozwój tego kierunku.
    – Sfinansowanie zakupu urządzeń dla Politechniki Poznańskiej to zaledwie pilotaż, jeśli chodzi o wspieranie poznańskich uczelni w pewnych wyrafinowanych kierunkach kształcenia, tych najbardziej innowacyjnych, które mogą dać Wielkopolsce zdecydowanie lepszą pozycją w wyścigu technologicznym – powiedział Marszałek Marek Woźniak. – Zdajemy sobie bowiem  sprawę z tego, że dzisiaj świat oczekuje bardzo wysoko wykształconych kadr w pewnych przyszłościowych kierunkach, wychodzimy więc naprzeciw postępowi. Tych elitarnych kierunków jest o wiele więcej, ale na razie stać nas na wpieranie tego jednego.
    A kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka cieszy się dużym zainteresowaniem – w tym roku na jedno miejsce kandydowało 8 osób. Kształcą się tu przyszli specjaliści z zakresu silników lotniczych, transportu lotniczego czy zarządzania lotnictwem. W jego ramach prowadzona jest także nauka pilotażu dla wyselekcjonowanych studentów, która kończy się certyfikatem zawodowym. Politechnika Poznańska jest jedynym w Polsce zachodniej ośrodkiem takiego szkolenia. Obecnie pilotaż statków powietrznych studiują 24 osoby, a nabór kolejnych odbędzie się po 2 semestrze studiów.

    – Najbardziej zależy nam na kształceniu elit, a Polska będzie potrzebowała w najbliższym czasie tysięcy pilotów – zapewnia prof. Tomasz Łodygowski. – Aby ich tylu wykształcić, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Samolot szkoleniowy, który mamy, pracuje 12-13 godzin w ciągu doby. Nowy jest już nam bardzo potrzebny.
    Samolot używany obecnie do szkolenia pilotów został wykupiony po realizacji projektu badawczego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, natomiast inne statki powietrzne uczelnia dzierżawi. Politechnika Poznańska posiada też już jeden symulator lotów do nauki pilotażu, który zakupiła w 2016 roku – wtedy z myślą o otwarciu nowego kierunku studiów, ale z powodu braku stosownego certyfikatu nie jest on dopuszczony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nowy symulator, który uczelnia planuje kupić, spełnia wymagania ULC.
    - W tej chwili każdy student jest zobowiązany spędzić przynajmniej 5 godzin w ciągu roku na ćwiczeniach wspólnych – chodzi o sprawdzenie, jak załoga zachowa się w sytuacjach, które można symulować, a które niekoniecznie muszą się zdarzyć – tłumaczy prof. Łodygowski. - To szkolenie jest wyjątkowo potrzebne.  
    Poznańska uczelnia stawia na rozwój technologii lotniczych i kształcenia lotniczego oraz bezzałogowego, a także na nowoczesny sposób zarządzania lotniskiem i ruchem powietrznym.


    Galeria zdjęć: