Jak co roku w maju – Europejskim Miesiącu Różnorodności, wspieranym przez Komisję Europejską – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego aktywnie włącza się w promowanie różnorodności zarówno w miejscu pracy, jak i w społeczeństwie.
Podczas Dni Różnorodności w UMWW osoby zatrudnione w naszym Urzędzie mają do wyboru bogatą ofertę wydarzeń o charakterze edukacyjnym i podnoszących świadomość w obszarze różnorodności.
Tegoroczne obchody rozpoczyna wydarzenie główne zorganizowane 27 maja w Sali Sesyjnej, które otworzy Katarzyna Kretkowska, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Masowa emigracja wywołana wojną w Ukrainie i sytuacją polityczną w Białorusi spowodowała, że Polska stała się krajem wieloetnicznym na niespotykaną wcześniej skalę. Z raportu „Cudzoziemcy zameldowani w Poznaniu w 2023 r.” wynika, że w Poznaniu najliczniej reprezentowaną grupą są obywatele Ukrainy, a na drugim miejscu znajdują się osoby z Białorusi, które stanowią już 30% obcokrajowców. Czas przyjrzeć się bliżej naszym sąsiadom, teraz nie tylko zza wschodniej granicy, ale także z bloku obok lub mieszkania naprzeciw. Dlatego tematem przewodnim wydarzenia jest „Wielokulturowa Wielkopolska: Polska – Ukraina – Białoruś”, w ramach którego wysłuchamy dyskusji z udziałem m.in. Oksany Hamerskiej, aktorki Teatru Muzycznego czy prof. dr hab. Anny Potyrały z Zakładu Stosunków Międzynarodowych WNPiD UAM.
Przewidziana jest także zabawa językowa „Cześć/Pryvit/Pryvitannie – poznaj język sąsiada”, która pokaże między innymi, jak wiele łączy języki polski, ukraiński i białoruski. Wydarzenie odbywa się we współpracy z aktywnie działającą na rzecz wspierania różnorodności Fundacją Barak Kultury.
Ponadto, dzięki współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce, w programie znalazł się warsztat mający na celu wyjaśnienie zjawiska luki płacowej warunkowanej płcią i prezentacji działań UE na rzecz wyeliminowania tego negatywnego zjawiska. Natomiast w ramach realizowanego przez Urząd programu Cykl Kariery osoby chętne wezmą udział w rozmowie na temat wpływu menopauzy na funkcjonowanie kobiet w miejscu pracy oraz ich potrzeb w okresie transformacji menopauzalnej w pracy. O tym, dlaczego pracodawcom opłaca się wspierać tę grupę opowiedzą ekspertki Kulczyk Foundation.
- W tym roku Departament Organizacyjny i Kadr zaprasza osoby chętne do udziału w quizie dotyczącym znajomości przepisów i procedur wspierających „Równość i różnorodność w UMWW”, jak nazwa wskazuje. Mamy nadzieję, że program Dni Różnorodności okaże się na tyle urozmaicony, że każda osoba znajdzie coś dla siebie - mówi Marta Mazurek, pełnomocniczka Marszałka ds. równego traktowania i koordynatorka wydarzeń.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...