trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Rozmowy o współpracy i otwarcie wystawy z Ambasador Chorwacji

    *27 października 2017 r. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego spotkał się z w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego z Andreą Bekić, Ambasador Republiki Chorwacji. Ambasador towarzyszył mąż Darko Bekić, który funkcje ambasadorskie pełnił w przeszłości oraz Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Poznaniu, Jerzy Domicz.*

    Na początku spotkania Ambasador i Marszałek wymienili refleksje na temat corocznego Forum Regionów Polski i Chorwacji, w którego szóstej edycji oboje wzięli udział na początku października w Toruniu. Marszałek Woźniak zwrócił uwagę, że tego typu regularne spotkania są dobre, ponieważ w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości umożliwiają bieżącą wymianę myśli i pozwalają budować stałą więź między partnerami. Dalsza część rozmowy objęła przede wszystkim tematykę współpracy Województwa Wielkopolskiego z Żupanią Vukowarsko-Srijemską - od lipca 2013 roku naszym partnerskim regionem oraz zagadnienia gospodarcze w kontekście możliwej kooperacji. Marszałek zaznaczył swoje zadowolenie z relacji partnerskich z Żupanią, która choć nie jest uznawana za tak popularne turystycznie miejsca jak np. Dubrownik czy Rijeka, jednak pozostaje obszarem interesującym np. pod względem historycznym. Podkreślił, że ciekawym pytaniem byłoby: na ile Unia Europejska mogłaby pomóc w rozwoju regionu, co pokazałoby jak działa solidarność europejska. Zwrócił uwagę, że trzeba pracować nad rozwojem współpracy gospodarczej i promować walory turystyczne regionu w Polsce, w czym mogłaby pomóc kooperacja biur i organizacji turystycznych.
    Ambasador Bekić doceniła wkład, jaki Województwo Wielkopolskie miało w rozwój Żupanii np. poprzez organizację programu stażowego dla urzędników chorwackich w ramach Wielkopolskiej Akademii Samorządności i przekazywanie wiedzy na temat pozyskiwania funduszy unijnych. Zwróciła uwagę, że gospodarka pozostaje póki co najsłabszym punktem Żupanii, jednak wielki potencjał drzemie w porcie na Dunaju w Vukowarze, co pozwoliłoby na włączenie w rzeczne sieci transportowe. Być może polscy partnerzy mogliby pomóc rozwijać ten projekt. Pani Ambasador wspomniała również o eksporcie na polski rynek chorwackiego wina.
    Marszałek i Ambasador dyskutowali także o przemyśle meblarskim i drzewnym. W Wielkopolsce wielu jest producentów wyrobów z drewna, jednak brakuje surowca, którego w Chorwacji jest wiele.  
    W trakcie dyskusji o gospodarce Ambasador przekazała ponadto, że w maju 2017 roku chorwacka firma KONČAR z sektora elektrycznego została większościowym właścicielem firmy Power Engineering Transformatory z Czerwonaka. Podkreśliła, że ta bardzo znacząca inwestycja w Wielkopolsce może być początkiem współpracy gospodarczej także w ramach innych projektów. Zaznaczyła, że chciałaby na początku 2018 r. zorganizować forum inwestycyjne, podczas którego inwestorzy z Polski i Chorwacji mogliby prezentować swoje oferty. Marszałek podziękował za te dobre wieści i zapewnił, że przyjrzy się bliżej tej inwestycji.
    Marszałek przedstawił również najważniejsze wielkopolskie sektory gospodarcze, m.in. MŚP, sektor motoryzacyjny, farmaceutyczny, przemysł maszynowy i meblarski czy centra obsługi IT np. sieci bankowych. Rozmawiano także o potencjalnych konsekwencjach Brexitu dla gospodarki regionalnej oraz o działalności Międzynarodowych Targów Poznańskich. Marszałek zaprosił do udziału przedstawicieli Chorwacji w targach „Smaki Regionów”, które odbywają się corocznie w Poznaniu.

    Po spotkaniu Marszałek Woźniak i Ambasador Bekić wspólnie otworzyli wystawę „Chorwackie niematerialne dziedzictwo kulturowe na listach UNESCO”.
    Wystawa ukazuje 15 fenomenów chorwackiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisanego na listę UNESCO i jest projektem Muzeum Etnograficznego z Zagrzebia. Do tej pory była prezentowana w Polsce jedynie w Warszawie. Po dwutygodniowej ekspozycji w Poznaniu ma być eksponowana w Białymstoku i Bydgoszczy.
    Wystawę można oglądać do 10 listopada 2017 r. w patio na I piętrze siedziby UMWW przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Wstęp jest wolny.

     


    Galeria zdjęć: