Obowiązek opracowania raportu o stanie województwa wynika z zapisów ustawy o samorządzie województwa. Dokument szczegółowo opisuje sytuację społeczno-gospodarczą i przestrzenną naszego regionu, uwzględnia najważniejsze jego atuty, charakteryzuje problemy rozwojowe. Jako pierwsza z dokumentem analizującym 2024 rok, zapoznała się Komisja Planowania Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej, obradująca 12 maja. Raport stanowi także przedmiot debaty, po której przeprowadzane jest głosowanie nad udzieleniem Zarządowi Województwa Wielkopolskiego wotum zaufania.
Elżbieta Kuzdro-Lubińska skarbnik województwa na wszystkich posiedzeniach komisji, przedstawiła radnym sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu, opinie z badania finansowego i wnioski po analizie Regionalnej Izby Obrachunkowej. Budżet Wielkopolski za rok 2024 został zrealizowany w zakresie dochodów w wysokości 2,852 mld złotych, a po stronie wydatków wykonanie wyniosło 2,554 mld złotych. Najbliższa sesja Sejmiku została zaplanowana na poniedziałek 26 maja.
Radni zasiadający w Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapoznali się z oceną jakości powietrza w naszym regionie w 2024 roku. Obowiązujące na terenie województwa wielkopolskiego programy ochrony powietrza oraz plany działań krótkoterminowych w zakresie pyłu PM10, stanowią integralną część dbania o zdrowie wszystkich mieszkańców.
Wojewódzki samorząd w ramach 8. edycji programu „Szatnia na medal" dofinansuje w tym roku 23 zadania inwestycyjne i 25 remontowych. Z kolei 15 inicjatyw zakwalifikowało się do Programu Lekkoatletycznego. Tym samym powstaną nowe obiekty z zakresu infrastruktury lekkoatletycznej. Pozytywnie zaopiniowano uchwały dotyczące inwestycji w placówkach kultury. Z kolei radni z Komisji Zdrowia dali zielone światło dla zrealizowania kolejnych inwestycji w wojewódzkich lecznicach.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi obradowała w siedzibie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku. Podejmowane przez ośrodek działania służą wzmocnieniu potencjału i zaangażowania lokalnej wspólnoty, które są nieodzownym elementem procesu odnowy wsi w regionie. Ośrodek doradztwa rolniczego to przede wszystkim szkolenia, kursy dla rolników, doradztwo indywidualne i grupowe, pomoc w wypełnianiu dokumentacji, kalkulacje rolnicze i notowania cen, organizacja targów, cyfryzacja rolnictwa. Radni zapoznali się także z działalnością Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku, które wspiera wojewódzki samorząd w obszarze rozwoju obszarów wiejskich i mieszkańców wsi, zwiedzili także Muzeum Gospodarki Mięsnej. Obradująca w piątek 16 maja Komisja Rewizyjna przyjęła informację dotyczącą Centrów Integracji Cudzoziemców w naszym regionie oraz dalszych planów funkcjonowania tych placówek.
Komisja Gospodarki zapoznała się ze stanem Gospodarki Województwa Wielkopolskiego w 2024 roku. Nasz region jest jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo, zajmując niezmiennie 3. pozycję w skali kraju.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...