trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

PROW wspiera handel lokalny

    *16 gmin skorzysta ze środków na inwestycje w targowiska w ramach PROW 2014-2020. Pomoc unijna na ten cel wynosi około 11,5 miliona złotych. - Wysokość wsparcia ze środków Unii Europejskiej jest wyższa o ponad półtora miliona złotych w porównaniu z poprzednią perspektywą budżetową. Zakontraktowane pieniądze pozwolą wybudować 7 nowych targowisk oraz przebudować lub zmodernizować 9 już istniejących – powiedział Wicemarszałek Krzysztof Grabowski podczas podpisania umów z beneficjentami. Umowy zostały podpisane 3 listopada 2017 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. *

    Nabór wniosków odbył się od 14 do 28 kwietnia 2017 r. Do weryfikacji przedstawiono 19 projektów, spośród których 16 pozytywnie przeszło etap oceny, co oznaczało możliwość zawarcia umowy na realizację zadań.

    Limit środków dla jednego beneficjenta wynosił 1 milion złotych, natomiast koszty kwalifikowalne nie mogły przekraczać 1 miliona euro. Do kosztów tych zaliczają się przede wszystkim koszty budowy lub przebudowy targowiska, zakupu nowych urządzeń, materiałów i usług służących realizacji operacji oraz koszty ogólne, m.in. związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji. Pomoc unijna stanowi 63,63% kosztów kwalifikowalnych projektów.
    Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 można przeprowadzać nie tylko w miejscowościach wiejskich, ale również w miastach liczących do 200 tysięcy mieszkańców. Dzięki temu przebudowane zostaną m.in. targowisko stałe przy ul. Narutowicza w Kole oraz targowiska miejskie w Obornikach i Szamotułach.
    Uzyskanie dofinansowania uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przede wszystkim targowisko, będące przedmiotem inwestycji, musi być ogólnodostępne. Co najmniej 30% jego powierzchni powinno zostać przeznaczone dla rolników pod sprzedaż produktów rolno-spożywczych. Poza tym beneficjenci muszą zadbać o to, aby przed złożeniem wniosku o płatność, targowisko zostało utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej, wyposażone w odpływy wody deszczowej, zadaszenie na co najmniej połowie powierzchni handlowej, a także w miejsca parkingowe i urządzenia sanitarnohigieniczne.
    Zakończenie realizacji inwestycji dla operacji jednoetapowych nastąpi w przeciągu najbliższych dwóch lat, z kolei operacje wieloetapowe muszą zostać zakończone w terminie trzech lat od podpisania umowy.

    Beneficjenci, którzy skorzystają ze wsparcia na inwestycje w targowiska: 1. Gmina Miejska Koło, 2. Gmina Wieleń, 3. Gmina Białośliwie, 4. Gmina i Miasto Pyzdry, 5. Gmina Dąbie, 6. Gmina Zakrzewo, 7. Gmina Jaraczewo, 8. Gmina Chrzypsko Wielkie, 9. Gmina Wągrowiec, 10. Gmina Dobra, 11. Gmina i Miasto Stawiszyn, 12. Gmina Zbąszyń, 13. Gmina Oborniki, 14. Miasto i Gmina Szamotuły, 15. Gmina Grodziec, 16. Gmina Łobżenica


    Galeria zdjęć: