trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Program DOOR w WCO. To otwarcie drzwi dla pacjentów

    Wielkopolskie Centrum Onkologii przedstawiło założenia oraz cele Programu DOOR – strategii opieki onkologicznej w Wielkopolsce, opartej na współpracy regionalnej i europejskiej. - Zdajemy sobie sprawę, że wzrastają statystyki związane z chorobami nowotworowymi i musimy na to skutecznie odpowiedzieć- mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    DOOR, czyli „Dostępność, Opieka nad Pacjentem, Onkologia, Regiony” to inicjatywa, która ma na celu poprawę dostępności i jakości leczenia nowotworów oraz nakierowanie działań na potrzeby pacjentów. 

    - Rolą Samorządu Województwa jest finansowanie tego, co daje podstawy do dobrego świadczenia usług medycznych, czyli kwestie dotyczące inwestycji, modernizacji, remontów i wyposażenia w nowoczesny sprzęt – to właśnie oferujemy Wielkopolskiego Centrum Onkologii. W latach 2021-2024 przeznaczyliśmy z naszego budżetu blisko 300 mln zł na ten szpital, oprócz tego cały czas płyną fundusze unijne w ramach możliwości, które stwarza program regionalny. Przez wiele lat dokonywaliśmy zakupu nowoczesnego sprzętu – przedmiotem naszego finansowania były m.in. roboty Da Vinci. Konsekwentnie też realizujemy programy – na uwagę zasługuje chociażby ten, który zakłada przybliżanie ośrodków radioterapii do pacjentów, pierwsza lokalizacja ośrodka zamiejscowego to Kalisz, następnie Piła i Leszno, pewnie w dalszej kolejności Konin – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

    - Program DOOR ma na celu usystematyzowanie wszystkich działań, które prowadzimy i pokazanie ich społeczeństwu. Stąd słowo „door”, które w języku polskim oznacza „drzwi”, a te chcemy szerzej otworzyć dla naszych pacjentów. „D” to dostępność, „O” to opieka nad pacjentem, drugie „O” to onkologia i wreszcie „R” – regiony – tłumaczy prof. Julian Malicki, Dyrektor WCO w Poznaniu.

    • „D” – Dostępność: To poprawa dostępności świadczeń dla pacjentów. Likwidacja barier na poziomie infrastruktury oraz informacji. Wdrażanie rozwiązań dla osób niepełnosprawnych oraz informacji dla pacjentów: możliwości komunikacji w językach obcych, informatyzacja świadczeń.
    • „O” – Opieka nad pacjentem: Innowacyjne metody diagnostyki i leczenia, w tym obrazowanie molekularne, robotyka w chirurgii, nowoczesna radioterapia oraz leczenie systemowe. Kluczową rolę odgrywa tu wysoko wykwalifikowany, empatyczny personel medyczny, który na bieżąco uczestniczy w wymianie wiedzy z ośrodkami z całej Europy.
    • „O” – Onkologia: Ro koordynowana opieka onkologiczna – od diagnozy po rehabilitację i wsparcie psychologiczne. Ważnym elementem jest także stały dialog z pacjentami i organizacjami pacjenckimi, który pozwala dostosowywać działania do ich realnych potrzeb.
    • „R” – Regiony: To współpraca regionalna na terenie Wielkopolski (wzmocnienie sieci placówek onkologicznych w całej Wielkopolsce) oraz współpraca międzynarodowa z ośrodkami onkologicznymi w regionach Unii Europejskiej. Promocja wymiany doświadczeń i wspólne działania.  Podnoszenie i wyrównywanie poziomu opieki i wdrażanie najnowszych osiągnięć medycyny również poza dużymi ośrodkami miejskimi.

    Inauguracja DOOR ma być kamieniem milowym poprawy onkologii w Wielkopolsce, zbiega się z nowymi inwestycjami w WCO - oddaniem budynku ambulatoryjnego przy ul. Strzeleckiej w Poznaniu, protonoterapii, oraz projektem medycyny nuklearnej w Kaliszu, rozwojem radioterapii w Pile i rozpoczęciem budowy Ośrodka Radioterapii w Lesznie.

    Jesienią planowana jest organizacja spotkania w Brukseli z udziałem przedstawicieli ośrodków onkologicznych z Europy (z którymi WCO już współpracuje), co pozwoli jeszcze mocniej włączyć Wielkopolskę w międzynarodowe projekty i zdynamizować inicjatywy WCO.

    - Dzisiaj kwestia opieki onkologicznej, po pandemii, stała się wspólnym zadaniem europejskich gremiów. Warto te wysiłki skupić, żeby rozwijać najnowocześniejsze technologie. Jeśli to się zrobi wspólnie, to Europa ma ogromny potencjał. Będziemy wspierać starania o rozwijanie wzajemnych  kontaktów międzyregionalnych i wymianę doświadczeń. Nasze biuro w Brukseli jest otwarte na tego rodzaju kooperację, a ja jako członek Komitetu Regionów mam szansę budować te więzi z partnerami z innych części Europy – podsumowuje Marek Woźniak.

    Data publikacji: 2025-05-08

    Galeria zdjęć: