trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Pogromcy Enigmy na szlaku!

    *20 listopada w Concordia Design w Poznaniu odbyła się konferencja podsumowująca projekt dedykowany pogromcom Enigmy – matematykom Uniwersytetu Poznańskiego: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu, którzy złamali kody niemieckiej maszyny szyfrującej. Na spotkanie zaprosił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. *
    Konferencję rozpoczęły przemówienia honorowe Marszałka Marka Woźniaka i Jana Dziedziczaka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.
    Minister Dziedziczak podkreślił, że „pamięć o naszych kryptologach to ważny argument w polskiej polityce historycznej, pokazujący nasze zaangażowanie w walce z niemieckim totalitaryzmem. To istotny element budowania pozycji Polski. Stąd nasza odpowiedzialność, by mówić jednym głosem o prawdzie związanej z historią złamania szyfrów Enigmy, bo tylko spójny komunikat ma szanse dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Takie wspólne działanie to nasz polski obowiązek”.
    Z kolei Marszałek Marek Woźniak, zwrócił uwagę na fakt, że „musimy wciąż dopominać się o swoje miejsce w historii, bo nikt nie lubi dzielić się sukcesem, który przez lata pozostawania Polski za żelazną kurtyną nie był przypisywany polskim kryptologom. Jako samorząd mamy dziś – po 10 latach lat konsekwentnych działań i organicznej pracy, z której jesteśmy znani – satysfakcję, jak wiele udało się zrobić, by wypromować ich dzieło. Teraz czas na kolejny krok, czyli stworzenie szlaku pogromców Enigmy, który nadal będzie promować ich historię, przekazywać wiedzę i zachęcać do edukacji”.
    Na poniedziałkowe wydarzenie złożyły się dwie sesje tematycznych – pierwsza odbyła się pod hasłem Jak osiągnięcia kryptologów sprzed 85 lat determinują naszą teraźniejszość?, w drugiej szukaliśmy odpowiedzi na pytanie Czy nauka o kryptologii może stanowić stały element zajęć szkolnych, z podaniem przykładów projektów edukacyjnych.
    Podpisana został również Deklaracja o współpracy samorządów i instytucji uczestniczących w projekcie. Oprócz Województwa Wielkopolskiego wolę kontynuowania współpracy zmierzającej do propagowania wiedzy o wielkich polskich kryptologach, ich nauczycielach i współpracownikach, których działania doprowadziły do złamania maszyny wyraziły: Miasto Bydgoszcz, Miasto Cieszyn, Miasto i Gmina Pobiedziska, Miasto Poznań, Miasto Sosnowiec, Powiat Szamotulski, Miasto i Gmina Szamotuły, Powiat Wyszkowski, Gmina Wyszków oraz Samodzielne Koło Terenowe nr 5 Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Treść Deklaracji w załączeniu. 
    Konferencja została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i była współfinansowana przez MSZ RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017 – komponent Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017.
    Przypomnijmy, w minionym tygodniu Marszałek Woźniak podpisał umowę na dofinansowanie projektu Muzeum Enigmy w Poznaniu, który z pomocą środków unijnych w wysokości prawie 10,5 mln zł z WRPO 2014+ zamierza zrealizować miasto Poznań.