trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Paderewski wraca do Poznania. 15 grudnia zobaczymy jego jedyną operę „Manru” na deskach Teatru Wielkiego

    *Marszałek Marek Woźniak zaprasza do Teatru Wielkiego w Poznaniu – 15 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się tu premiera opery Ignacego Jana Paderewskiego „Manru”. Spektakl został zrealizowany w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.*


    – Paderewski to gorący patriota, architekt odzyskanej niepodległości Polski. Nie mogło podczas naszych obchodów 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zabraknąć osobnego uczczenia jego dzieł i jego samego. A wyrazem tej szczególnej pamięci o Ignacym Janie Paderewskim jest przypomnienie jego muzyki w „marszałkowskim” Teatrze Wielkim – napisał Marszałek Marek Woźniak w „Programie” towarzyszącym tej premierze.
    Trudno znaleźć polską operę tak bardzo wpisującą się w obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a zarazem tak dzisiaj aktualną. Między innymi z uwagi na fakt, że to właśnie Ignacy Jan Paderewski jest ikoną walk powstańczych rozpoczętych w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku.
    A jak ta historia sprzed ponad stu lat, napisana na podstawie powieści „Chata za wsią” Józefa Ignacego Kraszewskiego przez Alfreda Nossiga – rzeźbiarza i dramatopisarza, wygląda dzisiaj? Realizacja dzieła w reżyserii Marka Weissa wpisuje się w ideę opery zaangażowanej społecznie. Przenosi on „Manru” do czasów współczesnych, w których niektóre tendencje się nie zmieniły. To aktualna także dzisiaj historia miłości w świecie pełnym nietolerancji i różnych podziałów tak społecznych, jak i narodowych. Losy Cygana Manru i góralki Ulany pokazują problemy społeczności, które nie umieją się porozumieć, choć są skazane na życie obok siebie. Ksenofobia, ostracyzm, wrogość – oglądamy te zachowania w telewizji, słyszymy w radiu, widzimy na ulicy. Tym razem spróbujemy się z nimi zmierzyć na deskach gmachu pod Pegazem. Język, którego użył reżyser, interpretując dzieło z początku XX wieku, sprawił, że odnosi się wrażenie obcowania z twórczością, która powstała tu i teraz. No i to  co nie mniej ważne – usłyszymy mistrzowsko skomponowaną muzykę Ignacego Jana Paderewskiego, którą wykonają soliści, orkiestra i chór Teatru Wielkiego w Poznaniu, a poprowadzi maestro Tadeusz Kozłowski – guru polskiej muzyki operowej.  

    Operze towarzyszą dodatkowe  wydarzenia:

    13 grudnia o godz. 18.00 Teatr Wielki zaprasza na wykład „Za jakim liderem byś poszedł? Ignacy Jan Paderewski a współczesny paradygmat przywództwa” Izabeli Stachurskiej, która jest trenerem przywództwa i coachem kadry zarządzającej w biznesie, szkolnictwie wyższym i w kulturze oraz wykładowcą akademickim i publicystką.


    15 grudnia o godz. 17.15 pojawi się okazja do spotkania z reżyserem Markiem Weissem. Poprowadzi je  prof. Marcin Gmys  z  Katedry Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, muzykolog i publicysta muzyczny. Specjalizuje się w twórczości operowej XIX-XXI wieku oraz historii muzyki polskiej.

    Obydwa spotkania odbędą w Sali im. Drabowicza – Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ul. Fredry 9

    Szczegóły: https://opera.poznan.pl/pl/manru