trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Ostatnie posiedzenia komisji przed wakacjami

    Podczas posiedzeń komisji radni opiniowali finansowe wnioski z zakresu rolnictwa, rozwoju wsi, polityki społecznej i wsparcia wojewódzkich szpitali w zakupie potrzebnego sprzętu. Przyjęto informacje o sytuacji spółek prawa handlowego związanych ze zdrowiem oraz o stanie sanitarnym i sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie w 2024 roku.

    Omówiono funkcjonowanie wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w 2024 roku, zapoznano się z sytuacją w spółkach prawa handlowego i działalnością wolsztyńskiej parowozowni, przyjęto informacje o realizacji Kontraktu Terytorialnego. Pozytywnie zaopiniowano także projekt uchwały dotyczący dofinansowania kolei wąskotorowej. Powiat średzki będzie mógł liczyć w tym zakresie na pół miliona złotych. Nie uzyskał natomiast jednomyślności projekt uchwały dotyczący zmiany opłat za przeprowadzanie egzaminu państwowego na prawo jazdy. Za taką propozycją głosowało pięciu radnych, siedmiu miało przeciwne zdanie.

    Pracownie 3D to przełom na skalę ogólnopolską. Wyposażone w najnowsze urządzenia i narzędzia technologiczne umożliwiają realizację zajęć w sposób innowacyjny, angażujący uczniów. To nowoczesne podejście do edukacji, które w efekcie ma podnieść społeczne kompetencje cyfrowe. Pracownie 3D znajdują się w pięciu lokalizacjach, wartość jednej z nich to 1,2 mln złotych. Projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2030 realizowany w wielkopolskich ośrodkach i centrach doskonalenia nauczycieli jest możliwy dzięki Funduszom Europejskim dla Wielkopolski. Komisja Edukacji i Nauki testowała najnowsze urządzenia w poniedziałek 7 lipca.

    Radni województwa omówili Cykl Biegów Powstania Wielkopolskiego w tym roku, przyjęli informacje o organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich. Rywalizacja, która zakończy się 24 sierpnia i odbywa się w 23 miejscowościach, zgromadziła 4308 zawodników rywalizujących w 30 konkurencjach, 964 trenerów, 558 sędziów, 59 delegatów ze związków sportowych. Zapoznali się z działalnością Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

    Jednym z zadań samorządu województwa jest tworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju kultury. Program „Mamy naStroje” stanowi narzędzie do realizacji tego celu, poprzez pomoc w wyposażeniu zespołów artystycznych. 42 gminy mają szansę na dotacje o łącznej wartości 500 tysięcy złotych.

    Renowacja grobu Michała Drzymały w Miasteczku Krajeńskim to kolejne zadanie na które samorząd decyzją radnych będzie mógł udzielić dofinansowania. Grób wpisany jest do rejestru zabytków. Przewidziana kwota to 80 tysięcy złotych. Komisja zagłosowała jednomyślnie.

    Co roku, podczas Antidotum Airshow Leszno kilkadziesiąt tysięcy widzów podziwia na niebie pokazy odrzutowców i śmigłowców wojskowych polskich i zagranicznych sił powietrznych, samolotów akrobacyjnych i zespołów z całej Europy, szybowców, paralotni, skoczków spadochronowych. To wyjątkowe połączenie tradycyjnych pokazów dziennych ze spektakularnymi pokazami nocnymi, w czasie których po zachodzie wykorzystywana jest efektowna pirotechnika. We wtorek 8 lipca członkowie Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki podsumowali to lotnicze wydarzenie, które ma finansowe wsparcie wojewódzkiego samorządu, podziękowali także organizatorom za promowanie Wielkopolski.

    Komisja Budżetowa zakończyła tydzień sejmikowych posiedzeń w piątek 11 lipca. Podczas spotkania Elżbieta Kuzdro-Lubińska Skarbnik Województwa Wielkopolskiego przyjęła podziękowania od Jana Grześka przewodniczącego komisji i radnych za ponad dwie dekady „opieki" nad finansami województwa. Skarbnik po 21 lat pracy w Urzędzie Marszałkowskim przechodzi na zasłużoną emeryturę. 

    Data publikacji: 2025-07-11

    Galeria zdjęć: