trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Jakość powietrza a recycling odpadów komunalnych

    *28 i 31 lipca 2017 r. w Nowych Skalmierzycach oraz w Pile odbyły się zorganizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego dwie spośród trzech zaplanowanych konferencji pt. „Jakość powietrza a recykling odpadów komunalnych”. Podczas otwarcia konferencji Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego podkreśliła ważną rolę samorządów wszystkich szczebli w procesie kształtowania i zarządzania środowiskiem oraz ich bezpośredni wpływ na zrównoważony rozwój województwa wielkopolskiego. Zaznaczyła też, że standardy jakości życia Wielkopolan wyznaczane są między innymi poprzez standardy jakości środowiska.*

    Konferencja była skierowana przede wszystkim do przedstawicieli gmin i związków międzygminnych. Jej celem było ukazanie roli tzw. działań miękkich o charakterze edukacyjno-konkursowym, które w zarządzaniu środowiskiem równoważne są z działaniami strategicznymi podejmowanymi na poziomie regionalnym i spójnymi z zarządzaniem lokalnym. Wydarzenie poświęcone było trendom i możliwościom pozyskania unijnych środków finansowych w gospodarce odpadami, uwzględniającej założenia pakietu gospodarki o obiegu zamkniętym. Podane zostały możliwości ograniczania wytwarzania odpadów, np. butelek PET poprzez instalowanie na terenach gmin dystrybutorów wody pitnej, które jednocześnie mogą pełnić rolę „słupów ogłoszeniowych”.

    Omówione zostały również prawne i organizacyjne konsekwencje dla gmin. Podkreślono wagę selektywnej zbiórki odpadów i możliwości wsparcia samorządów w zakresie rozwoju systemów selektywnej zbiórki. Szczegółowo omówiono drogę pozyskania dofinansowania ze źródeł unijnych i skutecznego aplikowania o te środki. W tym obszarze ważną rolę odgrywa działanie 2.2. „Gospodarka odpadami komunalnymi”, wynikające z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POiŚ) 2014-2020 i obejmujące przede wszystkim inwestycje dotyczące Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOKi) i inne elementy. Podmioty, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach tego konkursu, to głównie jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Warto zaznaczyć, że niektóre projekty mogą uzyskać nawet 85% dofinansowania.
    Na konferencji podane zostały także przykłady organizowania i funkcjonowania PSZOK-ów. Przedstawiono różne rozwiązania umożliwiające ich lokalizację w praktycznie bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej tak, aby stały się one jak najbardziej funkcjonalne i społecznie akceptowalne. Sposób ich zaprojektowania powinien odzwierciedlać lokalne potrzeby.

    Ponieważ zabudowa jedno i wielorodzinna charakteryzuje się różną infrastrukturą, należy także zwrócić uwagę na sposób prowadzenia i organizowania selektywnej zbiórki odpadów kuchennych np. w workach papierowych lub specjalnych pojemnikach umożliwiające w dalszej kolejności ich prawidłowe przetworzenie. Istotne znaczenie powinna mieć także możliwość identyfikacji (np. poprzez kody kreskowe) wytwarzających odpady – tak, aby optymalizować i stale ulepszać zbiórkę odpadów. Pomocne tu mogą być tzw. ekostacje pełniące rolę bezobsługowych punktów zbiórki tego typu odpadów.
    Ostatnia z tego cyklu konferencja odbędzie się 31 sierpnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.


    Galeria zdjęć: