Powstaniec wielkopolski w kokpicie F-16? Niecodzienna sesja zdjęciowa odbyła się na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Po ponad stu latach kapitan pilot Franciszek Jach ponownie założył gogle i pełen entuzjazmu spojrzał w niebo. To wszystko wydarzyło się w ramach projektu „Niezwyczajni 1918–1919”, który przybliża historie bohaterów sprzed wieku.
Premierowa odsłona projektu „Niezwyczajni 1918–1919”, odbyła się podczas czerwcowego Pikniku na FEST! na poznańskiej Cytadeli, gdzie zaprezentowana została jedna z jego bohaterek – Aleksandra Bukowiecka.
- Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Wielkopolanami! Bądźmy dumni z naszej pracy i naszych sukcesów. Czerpmy wzorce z bohaterskiej postawy naszych przodków podczas zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pamięć tego sukcesu buduje naszą regionalną tożsamość - mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Za sterami myśliwca… – Kapitan pilot Franciszek Jach to postać zasłużona dla polskiego lotnictwa i jeden z najbardziej niezwykłych bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Warto przypominać jego historię i dokonania, dlatego cieszę się, że mogliśmy wziąć udział w realizacji sesji. I jestem wręcz pewien, że gdyby przyszło mu służyć w naszych czasach, Franciszek Jach bez wątpienia znalazłby swoje miejsce w naszej bazie, za sterami nowoczesnego myśliwca – mówi kpt. Łukasz Hećman, oficer prasowy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.
Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny od 14 września 2022 roku nosi imię kpt. pil. Franciszka Jacha. Na jej terenie znajdują się m.in. replika myśliwca Albatros D.II, który został zdobyty przez powstańców wielkopolskich 2 stycznia 1919 r. w hali na Winiarach oraz tablica pamiątkowa z opisem wkładu patrona bazy w obronę kraju i rozwój lotnictwa.
Franciszek Jach jest jednym z bohaterów kampanii promującej ideę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego oraz budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Kampania zwraca uwagę na różnorodność i indywidualność bohaterów Powstania, podkreślając rolę (nie)zwyczajnych Wielkopolan w zwycięstwie. Projekt jest realizowany przez Fundację Barak Kultury na zlecenie Biura Komunikacji Zewnętrznej i Promocji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. – Czerpiemy z historii, ale nie uciekamy od współczesności. Zależy nam, żeby trafić do szerokiej grupy odbiorców, zaciekawić, a nawet zaintrygować, więc szukamy inspiracji np. w kulturze komiksowej, nawiązując do legendarnych bohaterów Marvel Comics i DC Comics. Naszym celem jest dialog między historią a współczesnością – mówi Przemysław Prasnowski z Fundacji Barak Kultury.
Dama konspiracji Kampania promująca Niezwyczajnych toczy się przede wszystkim w mediach społecznościowych, gdzie spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem. Internauci mieli już okazję poznać bliżej Aleksandrę Bukowiecką, czyli Damę Konspirację Powstania Wielkopolskiego. – Okazało się, że niektórzy dopiero teraz odkryli jej historię i dowiedzieli się o zasługach Damy Konspiracji, inni z kolei docenili przywołanie pamięci o tej wyjątkowej postaci – mówi Marcin Fuszpaniak, dyrektor Biura Komunikacji Zewnętrznej i Promocji UMWW. – Mam nadzieję, że niezwyczajna historia Franciszka Jacha również wzbudzi zainteresowanie, nie tylko miłośników lotnictwa – dodaje.
Podczas sesji zdjęciowej na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny w postać Franciszka Jacha wcielił się Paweł Federowicz związany ze Studiem Sztuki Teatralno-Aktorskiej STA w Poznaniu oraz Studiem Osobowości Teatru Porywacze Ciał. Kostium niezwyczajnego pilota zaprojektowała Grupa Mixer, a jego wykonaniem zajęła się Akademia Rzemiosła Żółta Szpilka. Za charakteryzację odpowiadała Sławka Sadowska, zdjęcia wykonała Anna Krotofil, a autorem koncepcji graficznej jest Sebastian Sauer.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...