trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Infrastruktura

    Solidne fundamenty pod wszystkie inwestycje
    Wielkopolska na tle pozostałych regionów kraju może pochwalić się dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Na infrastrukturę regionu składa się wiele czynników. To m.in. sieć drogowa i kolejowa, a także możliwości transportu wodnego i lotniczego. Istotny jest także model zaopatrywania terenu w energię elektryczną, gaz i ropę. Dobra infrastruktura jest podstawą dla wszelkich inwestycji. Tych w Wielkopolsce jest wiele. Oznacza to, że infrastruktura spełnia wymagania przedsiębiorców. Władze województwa, jak i sami mieszkańcy, widzą jednak konieczność dalszego poszerzania infrastrukturalnego zaplecza. Bez stałego rozwoju infrastruktury województwa nie byłoby możliwe pełne otwarcie się regionu na inwestorów i turystów z całego świata oraz zaspokojenie potrzeb stałych mieszkańców

     

    Infrastruktura drogowa

    Obwodnica Wronek most technologia nawisowa (trwająca inwestycja)Całkowita długość sieci dróg publicznych o nawierzchni twardej w Wielkopolsce wynosi 28 948 km, co stanowi 9,8% długości sieci całego kraju. Do najważniejszych elementów sieci drogowej w Wielkopolsce należą drogi krajowe i wojewódzkie. Drogami wojewódzkimi zarządza Zarząd Województwa Wielkopolskiego za pomocą Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu a drogami krajowymi zarządza Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Łączna długość dróg krajowych na obszarze województwa wynosi 1 741,0 km. Całkowita długość dróg wojewódzkich wynosi natomiast 2 728,7 km, z czego 340,2 km znajduje się w granicach miast. Południowa część województwa posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg krajowych uzupełnianą przez drogi wojewódzkie, natomiast północna część regionu charakteryzuję się słabo rozwiniętą siecią dróg krajowych i bardzo gęstą siecią dróg wojewódzkich.

    Sieć dróg krajowych na obszarze województwa tworzy:

    1. odcinek autostrady A2,
    2. odcinki dróg ekspresowych: S5 i S8 (na całej długości w granicach województwa), S10 (obwodnica Wyrzyska) i odcinki S11 (Zachodnia Obwodnica Poznania, Poznań Krzesiny – Kórnik Południe, obwodnica Jarocina, obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego, obwodnica Kępna)
    3. pozostałe drogi krajowe klasy GP i G nr: 10, 11, 12, 15, 22, 24, 25, 32, 36, 39, 72, 83, 92.

    Istotny problem stanowi brak spójnej sieci dróg ekspresowych istotnych w połączeniach krajowych i międzynarodowych. Na obszarze województwa całkowicie zrealizowanymi drogami ekspresowymi są: droga S8 i S5. Negatywny wpływ na przepustowość sieci drogowej województwa, szczególnie na kierunku północ-południe, ma przede wszystkim brak drogi ekspresowej S11, która jest zrealizowana tylko w odcinkach stanowiących obwodnice miast. Droga ekspresowa S11 stanowi jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych łączących północ z południem naszego kraju dlatego powstało Stowarzyszenie Gmin, Powiatów i Województw “Droga S11”, którego celem jest przyspieszenie budowy drogi ekspresowej S11 o długości ok. 550 km.

    Otwarcie wiaduktu w Gnieźnie październik 2021Wielkopolska sieć dróg krajowych i wojewódzkich charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu. Średni dobowy ruch roczny pojazdów silnikowych na wszystkich drogach krajowych w Wielkopolsce w 2020/21 roku wyniósł 14 615 poj./dobę (w kraju – 13 574 poj./dobę), a na drogach krajowych o znaczeniu międzynarodowym 26 183 poj./dobę (w kraju – 25 488 poj./dobę). Na drogach wojewódzkich w Wielkopolsce średni dobowy ruch pojazdów silnikowych wyniósł natomiast 4 920 poj./dobę (w kraju – 4 231 poj./dobę).

    Największy średni dobowy ruch na drogach wojewódzkich w Wielkopolsce, powyżej 15 000 pojazdów na dobę, zarejestrowano na następujących drogach:

    • nr 194 – odcinek w m. Gniezno,
    • nr 311 – odcinek w m. Komorniki,
    • nr 196 – odcinek Poznań – Murowana Goślina,
    • nr 307 – odcinek Poznań – węzeł S11 Ławica,
    • nr 431 – odcinek w m. Mosina,
    • nr 194 – odcinek Poznań – Kobylnica,
    • nr 430 – odcinek Luboń – Mosina,
    • nr 434 – odcinek Kórnik obwodnica,
    • nr 430 – odcinek w m. Luboń.

     

    Energia i gaz

    Grafika prezentująca odnawialne źródła energii (wiatraki, panele słoneczne i elektrownie wodną)Wielkopolska jest dobrze zabezpieczona w energię elektryczną. Głównym wytwórcą energii elektrycznej na terenie województwa wielkopolskiego jest Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK S.A.), która znajduje się we wschodniej części województwa. Obecnie zespół elektrowni, wytwarza 1 118 MW energii z węgla brunatnego w 4 blokach energetycznych. Część dawnej elektrowni przekształcono w instalację spalającą biomasę (50 MW), która produkuje energię elektryczną i ciepło. Grupa posiada również farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW w gminie Brudzew. Inni znaczący producenci to: Elektrociepłownia Karolin (Poznań): 274 MW energii elektrycznej, 900 MW ciepła, Ostrowski Zakład Ciepłowniczy (OZC S.A.): 101,3 MW, Energa Ciepło Kaliskie Sp. z o.o.: 60 MW, Elektrownie wodne na rzece Gwdzie: łączna moc 8,6 MW. Wielkopolska zaspokaja już 70% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną, co stanowi solidną podstawę do dalszego rozwoju. Poprawy samowystarczalności upatruje się przede wszystkim w rozwoju odnawialnych źródeł energii.

    Przez obszar województwa wielkopolskiego przebiega gazociąg tranzytowy DN1400 „Jamał”, łączący Rosję z Europą Zachodnią. Za pomocą węzła w Zębowie umożliwia on obsługę północnej i środkowej części Wielkopolski. Poza tym gazociągiem Wielkopolska posiada rozbudowany system gazociągów magistralnych o znaczeniu krajowym. Dostęp do tych gazociągów zapewniają 4 punkty węzłowe usytuowane w Krobi, Odolanowie, Kotowie i Zębowie.

    Uzupełnieniem krajowego systemu przesyłu gazu jest rozbudowany system przesyłu gazu zaazotowanego. W jego skład wchodzą gazociągi dalekosiężne: Grodzisk–Krobia, Krobia–Radlin, Krobia–Głogów, Kościan–Zielona Góra, Krobia-Góra, Paproć–Grodzisk, Krobia–Odolanów, Odolanów–Bugaj–Wierzchowice, Kaleje–Radlin, Lwówek–Odolanów, Gustorzyn–Odolanów, Kościan–Żukowice/Polkowice oraz sieć gazociągów kopalnianych i łączące je poszczególne obiekty systemu.

    W Wielkopolsce 34,2% produkowanej energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE). Zlokalizowanych jest 628 instalacji o łącznej mocy zainstalowanej 1 409,7 MW. Pod tym względem region jest jednym z krajowych liderów.

    Największa liczba instalacji OZE zlokalizowanych jest na terenie gmin: Wolsztyn, Wągrowiec, Łubowo, Rogoźno i Nekla.

    Największą mocą zainstalowaną charakteryzuje się subregion koniński, który od kilku lat przechodzi proces transformacji energetycznej. Dominują tam przede wszystkim elektrownie wiatrowe oraz farmy fotowoltaiczne. Drugim subregionem pod względem mocy zainstalowanej jest subregion pilski, gdzie produkcja energii oparta jest głównie o turbiny wiatrowe. Szczególnym przypadkiem w skali regionu jest subregion poznański, gdzie moc zainstalowana elektrowni fotowoltaicznych przewyższa moc elektrowni wiatrowych, a dodatkowo zauważalny jest znaczący udział produkcji energii z biogazu rolniczego.

    Miasto Poznań ze względu na ograniczone możliwości rozwoju energetyki odnawialnej wymagającej dużych przestrzeni, skupiło swoje działania na rozwoju elektrowni wykorzystującej biomasę oraz instalacji termicznego przekształcania odpadów. Analiza mocy zainstalowanej w układzie przestrzennym gmin, wskazała, że instalacje o najwyższej mocy zlokalizowane są w gminie Margonin (120,9 MW), mieście Poznań (83,1 MW) oraz gminie Gołańcz (82,59 MW).

    Więcej informacji na temat odnawialnych źródeł energii w regionie można znaleźć w opracowaniu „Analiza potencjału odnawialnych źródeł energii w województwie wielkopolskim”, dostępnym pod adresem: https://wbpp.poznan.pl/277/analiza-potencjalu-odnawialnych-zrodel-energii-w-wojewodztwie-wielkopolskim.html.

    Źródło: Okresowa oceny Planu zagospodarowania przestrzennego województwa wielkopolskiego wraz z Planem zagospodarowania przestrzennego miejskiego obszaru funkcjonalnego Poznania.