Wielkopolska, region w sercu Europy
Wielkopolska łączy w sobie wiele elementów składających się na obraz współczesnego życia. Tutaj opłaca się nie tylko robić interesy, ale warto także przyjechać na urokliwy weekend lub dłuższy urlop. Wielkopolska to: jeziora, lasy, ale też zabytki i kultura przez duże „K”. Ponadto magiczny Poznań, którego uczelnie co roku przyciągają na studia tysiące młodych osób z całej Polski.
Województwo Wielkopolskie jest jednym z największych w kraju. Jego powierzchnia wynosi prawie 30 tysięcy km kw., a liczba mieszkańców bliska jest 3,5 miliona osób. Poznań, stolica Wielkopolski, jest miastem największym, po nim plasują się Kalisz, Konin, Piła, Ostrów Wielkopolski, Gniezno i Leszno.
Potencjał gospodarczy regionu
Województwo Wielkopolskie jest jednym z wiodących regionów o najwyższej atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce. Mocnymi stronami regionu w tym kontekście pozostają wielkość i jakość zasobów rynku pracy, chłonność rynku, dostępność transportowa, rozwinięta infrastruktura gospodarcza oraz ogólny poziom rozwoju gospodarki. Województwo wielkopolskie odznacza się znacznym udziałem w produkcji krajowej w wielu rodzajach przemysłu m.in. 28% produkcji napojów, 23% produkcji wyrobów tekstylnych, 22% produkcji urządzeń elektrycznych i in. Wielkopolska jest również liczącym się producentem mebli, odzieży i artykułów spożywczych. Podmioty gospodarcze działające na terenie województwa wielkopolskiego w zdecydowanej większości należą do prywatnego sektora MŚP. Kierunki rozwoju gospodarczego pozostają w bezpośrednim związku z obszarami aktywności określonymi w inteligentnych specjalizacjach regionu – „Biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów”, „Wnętrza przyszłości”, „Przemysł jutra”, „Wyspecjalizowane procesy logistyczne” , „Rozwój oparty na ICT” oraz „Nowoczesne technologie medyczne”. Istotną rolę w procesie budowy i umacniania potencjału gospodarczego odgrywają podmioty z udziałem kapitału zagranicznego. Ze względu na rodzaj działalności gospodarczej najliczniejszą grupę stanowią jednostki z sekcji: handel, naprawa pojazdów samochodowych, przetwórstwo przemysłowe, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, budownictwo oraz obsługa rynku nieruchomości.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego uznaje ważną rolę inwestycji sektora prywatnego w tworzeniu miejsc pracy i wzroście silnej gospodarki regionu. Dlatego skupia się na współpracy z szeregiem krajowych i międzynarodowych partnerów społeczno-gospodarczych działających na rzecz gospodarki nisko i zeroemisyjnej w takich obszarach jak między innymi gospodarka wodorowa, w tym rozwoju łańcucha dostaw i wartości. Gospodarka wodorowa może stworzyć środowisko do zrównoważonego wzrostu ekonomicznego w naszym regionie, tworząc podstawę budowy globalnej pozycji konkurencyjnej. To przejście od produkcji energii z paliw konwencjonalnych, kopalnych do technologii nisko i zeroemisyjnych ze szczególnym uwzględnieniem wodoru. Termin gospodarka wodorowa odnosi się do wizji wykorzystania wodoru jako niskoemisyjnego źródła energii – zastępując benzynę, jako paliwo transportowe lub gaz ziemny, jako paliwo do ogrzewania. To wykorzystanie wodoru w szczególności do ogrzewania, sezonowego magazynowania energii i transportu energii na duże odległości. Ogniwa paliwowe i wodór mogą przynieść znaczne korzyści dla środowiska w całym systemie energetycznym. Obok oczywistych korzyści środowiskowych, przy realizacji założeń produkcji i użytkowania wodoru pochodzącego z odnawialnych źródeł tzw. zielonego wodoru, ważnym aspektem są kwestie społeczno-gospodarcze, tj. wzrost zatrudnienia w sektorach rozwoju, produkcji, instalacji i usług oraz eksport technologii. To także wiele szans biznesowych dla firm, które jeszcze dzisiaj nie widzą siebie bezpośrednio w łańcuchu dostaw i wartości tej gospodarki , ale po analizie szans i swojego potencjału, ze wsparciem kierunkowym regionu, mogą takie prace realizować.
Stawiamy na edukację i turystykę
Otwarcie na zagranicę jest widoczne także w edukacji. Powstaje coraz więcej szkół i uczelni, które proponują nowoczesne kierunków studiów. To przyciąga studentów z innych krajów. Najbardziej znanym ośrodkiem edukacji jest Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Kadrę stanowią najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach, a absolwenci odnoszą liczne sukcesy w życiu zawodowym i często piastują ważne funkcje społeczne. Prestiż i szacunek, jakie przez lata zdobył Uniwersytet, są nie do przecenienia.
Mimo dynamicznego rozwoju infrastruktury, Wielkopolska jest również chwalona ze względu na krajobraz i liczne atrakcje turystyczne. Przez znaczną część województwa przepływa rzeka Warta, a w samej środkowej i północnej Wielkopolsce znajduje się około tysiąc jezior. Dookoła nich rozciągają się lasy, w których można swobodnie poruszać się pieszo lub po licznych ścieżkach rowerowych i korzystać z obfitości jagód oraz grzybów. Na południe od Poznania leży natomiast Wielkopolski Park Narodowy utworzony ze względu na oryginalną rzeźbę polodowcową.
Wielkopolska naprawdę potrafi zaskakiwać.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...