trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Medal dla Marszałka Marka Woźniaka za pomoc w ratowaniu perły baroku w Poznaniu

    Medal Amore pro amore (Miłością za miłość) trafił do rąk Marszałka Marka Woźniaka. To wyraz wdzięczności franciszkanów z Prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce. W taki sposób franciszkanie podziękowali za blisko 12,3 mln złotych unijnego dofinansowania  w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO 2014+), które pozwoliło uratować zabytkowy Zespół Klasztorny Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu. Medal w sobotę 9 października wręczył w Inowrocławiu o. Wojciech Kulig OFMConv., Minister Prowincjalny. 


     – To w rzeczywistości jest wyróżnienie dla wielu ludzi, nie tylko dla mnie, bo pracujemy w zespole, który stara się  wykorzystywać fundusze Unii Europejskiej, nam powierzone, żeby inwestować je w rozwój naszej regionalnej wspólnoty – powiedział Marek Woźniak, dziękując za wyróżnienie. –  Do tej wspólnoty, oczywiście, zaliczają się także zakony, to one opiekują się wspaniałymi dziełami architektury i to te arcydzieła architektury wymagają wsparcia – bardzo się cieszę, że możemy to robić.

     

    Inicjatorem wręczenia medalu był o. Leszek Klekociuk, Gwardian wspólnoty zakonnej na Górze Przemysła. Uroczystość odbyła się w Inowrocławiu podczas obchodów 35-lecia powstania prowincji gdańskiej. 

    Medale Amore pro amore to medale pamiątkowe, które co roku franciszkanie konwentualni wręczają w dowód uznania i wdzięczności osobom oraz instytucjom, zasłużonym dla franciszkanów z Prowincji Św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce.

    W 2019 r. okazało się, że najpierw kościołowi, a potem także klasztorowi, tworzącymi zabytkowy, barokowy Zespół Klasztorny Franciszkanów na Górze Przemysła, grozi katastrofa budowlana, która może spowodować zamknięcie obiektu nawet na 20 lat. Tymczasem wystarczyły dwa lata wyłączenia kościoła z użytkowania. Dzięki błyskawicznemu wsparciu finansowemu, którego popłynęło od urzędów, samorządów, instytucji oraz poznaniaków, udało się w tak krótkim czasie uratować budynki. Jak podkreślał o. Leszek Klekociuk, zasadniczą rolę w ratowaniu zabytku odegrały fundusze europejskie, pozostające w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego w ramach WRPO 2014+. Na remont kościoła i klasztoru popłynęło prawie 12,3 mln złotych. Środki z tego samego programu już kilka lat wcześniej – w wysokości 8,7 mln złotych – wsparły także konserwację i renowację kościoła i klasztoru franciszkanów w Kaliszu.

    Odrestaurowany kościół pw. Św. Antoniego w Poznaniu – błyszczący ponownie dawnym blaskiem i zachwycający swym pięknem – został otwarty i poświęcony 2 października przez abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego.  

    Fot. o. Mateusz Stachowski OFMConv.

     


    Galeria zdjęć: