trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marzena Wodzińska rozmawiała o współpracy w zakresie edukacji z Ambasadorem Peru. W tle przygotowania do obchodów 200. rocznicy niepodległości Peru

    *Współpraca na płaszczyźnie edukacji i kształcenia zawodowego rozpoczęła 5 grudnia rozmowę Alberto Salas Barahona, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Peru z Marzeną Wodzińską, Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Ambasadorowi towarzyszył Kajetan Pyrzyński, Konsul Honorowy Peru w Poznaniu.*

    Jak podkreślił Ambasador Barahona, choć jego jednodniowa wizyta w Poznaniu wiązała się z konferencją „Beyond Europe”, organizowaną przez UAM, gdzie uczestniczył w dyskusji nt. przywrócenia równowagi oraz nowego ładu ekonomicznego w świecie, w jego kalendarzu nie mogło zabraknąć spotkania z przedstawicielem Samorządu Województwa. Za zaangażowanie w rozwój relacji wielkopolsko-peruwiańskich podziękował Marzenie Wodzińskiej. Alberto Salas Barahona zaprosił przedstawicieli Województwa Wielkopolskiego do udziału w kolejnych targach edukacyjnych w Peru w 2020 roku. Przypomniał, jak wielkim zainteresowaniem cieszyła się oferta edukacyjna wielkopolskich uczelni wśród studentów peruwiańskich, oraz podkreślił znaczenie projektów w zakresie kształcenia zawodowego.

    Marzena Wodzińska, dziękując za życzliwe słowa pod adresem Wielkopolski, podkreśliła, że również dla nas rozwój wzajemnych relacji, zwłaszcza w zakresie kształcenia zawodowego oraz edukacji, jest bardzo ważny. Zapewniła, że dołoży starań, aby doszło do prezentacji uczelni wielkopolskich na targach w Peru oraz zaprosiła stronę peruwiańską do udziału w Targach Edukacyjnych w Poznaniu.

    Jednak głównym tematem rozmowy Ambasadora Barahona z Marzeną Wodzińską była zbliżająca się rocznica 200-lecia proklamowania niepodległości Peru. W XIX wieku w całej Ameryce Południowej pojawiły się dążenia niepodległościowe. Peru ogłosiło niepodległość w 1821 r. Z okazji zbliżającego się jubileuszu, Ambasador Peru wyraził zamiar zorganizowania w Polsce w 2021 roku szereg przedsięwzięć propagujących wiedzę o jego kraju. Już niebawem otrzyma partytury do koncertu tradycyjnej muzyki klasycznej peruwiańskiej, które chciałby przekazać orkiestrom symfonicznym w Polsce. Ambasadorowi Barahonie zależy na tym, aby koncert taki mógł odbyć się również w Wielkopolsce w 2021 roku. Dodatkowo chciałby zorganizować wystawę poświęconą Peru oraz zaaranżować wydarzenia propagujące działalność Polaków w jego ojczyźnie. Liczy przy tym bardzo na współpracę z Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

    Marzena Wodzińska pogratulowała zbliżającego się jubileuszu i podkreśliła, jak ważne dla Polaków było świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przekazała przy tym gościowi z Peru album okolicznościowy wydany właśnie z tej okazji. Jednocześnie wyraziła gotowość włączenia się w działania ambasady Peru.

    Przypomnijmy: w ramach dotychczasowych kontaktów Wielkopolski z Peru, kraj ten zaprezentował swoje uczelnie podczas Targów Edukacyjnych w Poznaniu w 2017 r., a z kolei wielkopolskie uczelnie uczestniczyły w Targach Edukacyjnych w Arequipie, co zaowocowało wieloma podpisanymi umowami o współpracy ze strony poznańskich uniwersytetów. Ta współpraca już przynosi efekty. W 2018 roku przedstawiciele Centrum Kształcenia Zawodowego z Arequipy uczestniczyli w Kongresie Kształcenia Dualnego w Wielkopolsce, zaś w Technikum im. Ernesta Malinowskiego w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznym w Ostrowie Wielkopolskim wspólnie uczciliśmy pamięć Ernesta Malinowskiego, polskiego inżyniera, budowniczego kolei m.in. w Peru i Ekwadorze.

     

     


    Galeria zdjęć: