trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek zaprosił na lekcję historii o Okrągłym Stole

  *Z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka, 10 czerwca 2019 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy odbyła się konferencja „Okrągły Stół – lekcja historii, 4 czerwca 1989 – 30 lat później”.*

  „Wybory 4 czerwca 1989 roku rozpoczęły historię demokratycznej Polski”, mówił Marszałek Marek Woźniak i przekonywał młodzież, że „historię warto znać, bo jest punktem odniesienia dla naszych dzisiejszych postaw i działań. To nasze spotkanie jest ważne, bo jest spotkaniem z ludźmi, którzy mieli odwagę rozpocząć historię Polski, która stała się częścią wolnej Europy. Warto było o tę wolność walczyć i oby trwała jak najdłużej!”.

  W 2019 r. obchodzimy trzydziestą rocznicę obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Aby uczcić te wydarzenia Samorząd Województwa Wielkopolskiego zorganizował szereg prelekcji pod tytułem "Czy polityka (i historia) może być racjonalna ?". Odbyły się one m.in. w Pile, Lesznie, Kaliszu, Koninie, Kościanie, Czarnkowie, Żychlinie i Chodzieży. Przeprowadził je znany i ceniony historyk na stałe związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Waldemar Łazuga. Spotkania te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży licealnej, która włączyła się w żywe dyskusje na temat najnowszej historii polski i wpływu sukcesu roku 1989 na dzisiejsze miejsce Polski w Europie i świecie.

  Ważnym elementem projektu jest zrealizowany specjalnie na tę okazję film, którego twórcą jest Jacek Kubiak. Ten piętnastominutowy obraz to rodzaj dokumentalnej relacji z wyborów 4 czerwca 1989 r., zawierającej refleksje uczestników tamtych wydarzeń, opartej głównie na materiałach archiwalnych, tj. ówczesnych produkcjach Wytwórni Filmów Dokumentalnych oraz Polskiej Kroniki Filmowej. Wykorzystane w nim także zasoby Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz TVP 3 Poznań. W filmie zobaczyliśmy m.in. Leonarda Szymańskiego, kandydata na Posła z Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Poznaniu oraz Macieja Musiała, szefa sztabu wyborczego Solidarności w Poznaniu.

  Konferencję poprowadził prof. Waldemar Łazuga, a panelistami byli ważni świadkowie i uczestnicy wydarzeń sprzed 30 lat: Hanna Suchocka, pierwsza kobieta premier RP, Anna Potok, zasłużona działaczka I Solidarności, więźniarka i aktywna działaczka Komitetów Obywatelskich w czerwcu 1989 r., Maciej Musiał kierujący Komitetami Obywatelskimi w Wielkopolsce i Leonard Szymański, legenda poznańskiej Solidarności. Szczególnymi adresatami konferencji są nauczyciele historii i WOS z wielkopolskich szkół oraz młodzież z poznańskich liceów. Konferencja była transmitowana w internecie, włączając w wydarzenie społeczności szkół biorących udział w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolska, który jest realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

   


  Galeria zdjęć: