21 maja 2025 r. w Brukseli Marszałek Marek Woźniak otworzył konferencję pt. "Przyszłość budżetu UE: jak finansować priorytety Europy?", którą Biuro Wielkopolski w Brukseli zorganizowało wspólnie z przedstawicielstwem Dolnej Saksonii - regionu partnerskiego województwa wielkopolskiego.
Współgospodarzem wydarzenia był Christoph Pohlmann, Dyrektor Generalny ds. europejskich w Kancelarii Premiera Dolnej Saksonii. W debacie na temat wieloletniego budżetu po 2027 r. uczestniczyli posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz polskiej prezydencji w Radzie UE. Wspólne wydarzenie zbiegło się w czasie z doroczną konferencją budżetową Komisji Europejskiej.
Konferencja została zorganizowana w ramach obchodów 30-lecia współpracy Wielkopolski i Dolnej Saksonii. Z tej okazji, 7 maja w Poznaniu, podpisano wspólny komunikat. Marszałek Marek Woźniak oraz Premier Dolnej Saksonii zadeklarowali w nim dalsze zacieśnianie partnerstwa w kluczowych obszarach, takich jak gospodarka, nauka, klimat i kultura.
- Cieszę się, że spotykamy się tutaj dzisiaj, aby poruszyć niezwykle ważny dla nas, przedstawicieli regionów, temat przyszłości polityki spójności i jej miejsca w budżecie europejskim. To temat, który zajmuje nas od miesięcy i powstało już wiele stanowisk regionalnych, które wzywają do tego, aby nie naruszać poziomu finansowania polityki spójności, aby nie uszczuplić możliwości rozwoju naszych regionów, pomimo tego, że zdajemy sobie sprawę z powagi chwili i wielu wyzwań, które stoją przed UE - powiedział na wstępie Marszałek Marek Woźniak. Zwrócił uwagę na ostatnio przyjęte dokumenty, które przedstawiają stanowisko Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów, a także informacje docierające z Komisji Europejskiej przed publikacją komunikatu w sprawie przyszłości budżetu rozpoczynającego negocjacje międzyinstytucjonalne, który spodziewany jest w lipcu.
Marek Woźniak zaapelował również o aktywne zaangażowanie w kształtowanie przyszłego budżetu i perspektywy finansowej Unii: „Pracujmy nad tym budżetem i nad tą perspektywą w taki sposób, aby projekt europejski jak najwięcej zyskał i jak najmniej stracił, aby był projektem ze szczęśliwą przyszłością”.
W kolejnej części wydarzenia odbyła się dyskusja panelowa, moderowana przez dziennikarkę Annę Słojewską. W jej trakcie Michael Wimmer, dyrektor ds. strategii, lepszego stanowienia prawa i zarządzania z Sekretariatu Generalnego Komisji Europejskiej, zwrócił uwagę na trzy kluczowe wyzwania stojące obecnie przed Unią Europejską: migracje, obronność oraz konkurencyjność. Podkreślił, że przyszły budżet UE musi stać się bardziej elastyczny, spójny i prostszy, umożliwiając szybsze reagowanie na pojawiające się potrzeby. Wimmer zaznaczył również, że Komisja Europejska nie dąży do centralizacji polityki spójności, co jest istotnym elementem debaty o przyszłym kształcie budżetu Unii.
W dyskusji głos zabrał również Siegfried Mureșan, poseł do Parlamentu Europejskiego, sprawozdawca ds. budżetu długoterminowego UE po 2027 r. oraz negocjator przyszłego budżetu Unii z ramienia Parlamentu Europejskiego. Mureșan podkreślił, że priorytety budżetowe muszą ściśle odpowiadać oczekiwaniom obywateli, a wśród najważniejszych wskazał konkurencyjność i obronność. Zaznaczył przy tym, że polityka spójności oraz wspólna polityka rolna (WPR) muszą pozostać kluczowymi obszarami dla UE, jednak wymagają ewolucji, by lepiej dopasować się do zmieniających się potrzeb i wyzwań.
W panelu uczestniczył także Jan Olbrycht, poseł Parlamentu Europejskiego w latach 2004-2024, sprawozdawca ds. budżetu długoterminowego UE na lata 2021–2027, a obecnie doradca unijnego komisarza ds. budżetu Piotra Serafina oraz ekspert Team Europe Direct. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że decyzje Unii Europejskiej mogą, w pewnych okolicznościach, prowadzić do niezamierzonej centralizacji polityk i środków na poziomie krajowym, gdy w procesie ich projektowania nie bierze się pod uwagę udziału samorządów. Tym samym podkreślił konieczność zapewnienia odpowiedniego zaangażowania władz lokalnych i regionalnych w modelach zarządzania programami.
Sabrina Repp, posłanka do Parlamentu Europejskiego i członkini Komisji Rozwoju Regionalnego, przedstawiła w debacie perspektywę regionalną. Zaznaczyła, że rozwój regionalny powinien być kluczowym priorytetem w nowej perspektywie budżetowej. Zaapelowała o zacieśnienie współpracy z regionami, a w jej ramach z obszarami wiejskimi, małymi przedsiębiorstwami i miasteczkami. Repp stanowczo podkreśliła również, że środki przeznaczone na spójność nie powinny być traktowane jako fundusze kryzysowe, lecz jako inwestycje w stabilny i długoterminowy rozwój.
Ważny głos w dyskusji zabrał także Tomasz Woźnicki, Kierownik Wydziału Budżetu i Finansów ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE. Podkreślił on, że polityka spójności stanowi historię sukcesu i musi pozostać ważnym elementem debaty na temat przyszłego budżetu UE. Zwrócił także uwagę na konieczność odpowiedniego zbalansowania elastyczności i przewidywalności budżetu oraz nierozwiązany problem zapewnienia nowych zasobów własnych UE.
Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...