trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Marek Woźniak: Święto państwowe to nie finał. To nowy rozdział

    27 grudnia, w dniu 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, poznaniacy i Wielkopolanie spotkali się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w stolicy regionu. - Dziś, po raz drugi, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto państwowe, na wniosek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, jednogłośnie ustanowione przez parlament. Dedykowane wydarzeniu, o którego pamięć i znaczenie w świadomości rodaków, musimy się wciąż konsekwentnie upominać - mówił podczas uroczystości Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i gospodarz uroczystości centralnych.

    Po dwuletniej przerwie, tegoroczne obchody w Poznaniu odbyły się w formie zbliżonej do tej sprzed pandemii. Tradycyjnie o godz. 16.40 mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli usłyszeć dźwięk syren oraz bicie dzwonów. Ten dał sygnał do rozpoczęcia kulminacyjnego punktu obchodów - uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Następnie, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, uczestnicy wydarzenia odśpiewali hymn narodowy.

    - Dziś, po raz drugi, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.Święto państwowe, na wniosek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, jednogłośnie ustanowione przez parlament. Dedykowane wydarzeniu, o którego pamięć i znaczenie w świadomości rodaków,  musimy się wciąż konsekwentnie upominać. A święto państwowe daje nam do tych starań dodatkową legitymację. Ale to jeszcze nie finał. To nowy rozdział, bo to dzieło na lata. Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie - dlaczego to robimy? Bo to historia niezwykle budująca, w skali uniwersalnej! Wiktoria Wielkopolska była ostatnim akordem, wieńczącym pracę kilku pokoleń. Pracę organiczną, mniej atrakcyjną w powszechnym przekazie, to pewne, ale za to jakże skuteczną! - mówił Marszałek. 

    - Tak wiele dziś, wobec licznych zagrożeń, znaczy silna wspólnota. Odpowiedzialna za siebie i swoich partnerów. By móc skutecznie zło dobrem zwyciężać. Tak, jak zwyciężyli nasi przodkowie – wielkopolscy powstańcy! Cieszę się, że pamięć o nich znajdzie w Poznaniu, stolicy Wielkopolski, swój nowy dom. Z pierwszym dniem nowego roku przejmujemy do realizacji, jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego, projekt budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. To już zagwarantowane podpisanymi dziś umowami pomiędzy miastem Poznań a samorządem województwa. Przed nami niełatwe zadanie, ale jesteśmy zdeterminowani, by już za kilka lat powstańcza chorągiew powiewała na fasadzie nowej siedziby muzeum w sercu Poznania. I by nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego stało się symbolem naszej wspólnej pracy – pracy na rzecz pielęgnowania pamięci o jego bohaterach – podkreślił Marszałek Marek Woźniak.

    Przemówienie Marszałka Marka Woźniaka

    Następnie Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy: "Powstanie Wielkopolskie z lat 1918/1919 odegrało fundamentalną rolę dla kształtowania się granic odrodzonej Niepodległej. Zwycięstwo to zagwarantowało naszemu młodemu państwu trwały pokój na Zachodzie, co było kluczowe również dla obrony Ojczyzny przed najazdem ze Wschodu. Świadomość tej wagi zrywu Wielkopolan dla II Rzeczypospolitej ma też wymiar aktualny wobec wydarzeń i procesu, które wstrząsają teraz naszą częścią Europy".

    Po Andrzeju Derze głos zabrał dr Zdzisław Kościański, reprezentujący Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1919/1919, współorganizatora dzisiejszych obchodów. – Powstanie Wielkopolskie było ważnym ogniwem w łańcuchu polskich dążeń niepodległościowych – podkreślił Zdzisław Kościański i dodał, że dziś przed nami staje nowe zadanie – budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, w którym wystawa stała będzie liczyła 3 tysiące metrów kwadratowych.

    Listy na uroczystość nadesłali również: Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP, Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów RP, Elżbieta Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego, Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

    Po przemówieniach Marszałek Marek Woźniak wraz z członkami Zarządu Województwa, Tadeuszem Musiałem, Prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 wspólnie złożyli kwiaty przy pomniku. Towarzyszyli im członkowie Prezydium Sejmiku Województwa: Małgorzata Waszak-Klepka oraz Wiceprzewodnicząca Agnieszka Grzechowiak, władze miasta Poznania na czele z Prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem oraz Grzegorzem Ganowiczem, Przewodniczącym Rady Miasta, a także Jan Grabkowski, Starosta Poznański. 

    Uroczystość przy pomniku Powstańców Wielkopolskich przebiegała w podniosłej atmosferze, z ceremoniałem wojskowym z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina i pododdziałem towarzyszącym Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych z Poznania oraz Harcerzy Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. Uroczystości zaszczycili swoim udziałem m.in. Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele uczelni oraz Kościoła.

    Marszałek Marek Woźniak dzisiaj przed południem złożył kwiaty na mogiłach gen. Dowbora-Muśnickiego (Lusowo), gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu oraz przy tablicach upamiętniających Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Marynarzy Powstańców Wielkopolskich, a także przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

    W środę 28 grudnia, o godz. 12 Marszałek Marek Woźniak wraz z przedstawicielami Zarządu Województwa Wielkopolskiego wezmą udział w mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich i ich rodzin w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta w Warszawie. Następnie delegacja uda się na plac Marszałka J. Piłsudskiego, gdzie około godz. 13.15 złoży kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O godz. 14.15 zaplanowano składanie kwiatów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie znajduje się pomnik Powstańców Wielkopolskich i Śląskich.

    Przypomnijmy, że w tym roku obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przebiegały pod hasłem "WywieśMy flagi dla Powstańców!".

    Więcej informacji o Powstaniu można znaleźć na stronie: http://www.27grudnia.pl