trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Marek Woźniak spotykał się z unijnym komisarzem Oettingerem w Europejskim Komitecie Regionów

    *Marszałek Marek Woźniak, jako wiceprzewodniczący Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Europejskim Komitecie Regionów, wziął wczoraj udział w nadzwyczajnym posiedzeniu tej grupy politycznej w Brukseli. Spotkanie poprowadził Michael Schneider, przewodniczący EPL w Europejskim Komitecie Regionów, a jego uczestnikami byli unijny komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich, Günther Oettinger, wicepremier Bułgarii, Tomislav Donchev, wiceprzewodniczący grupy roboczej Parlamentu Europejskiego ds. budżetu i polityki strukturalnej, Jan Olbrycht oraz minister ds. prezydencji Bułgarii w UE, Liliana Pavlova. Tematem spotkania były unijne finanse z perspektywy regionalnej i lokalnej, których kształt po 2020 r. będzie miał wpływ na przyszłość procesu integracji europejskiej.*

    Debatę nt. przyszłości finansów unijnych zapoczątkował dokument otwierający dyskusję na ten temat wydany przez Komisję Europejską („Reflection Paper on the Future of EU Finances”). Jest to jedna z najważniejszych dyskusji, która obecnie toczy się w Brukseli, a na jej temat tworzona jest opinia w Europejskim Komitecie Regionów, której sprawozdawcą jest Marszałek Marek Woźniak.
    „Dyskutując o przyszłości Europy, musimy zacząć od określenia celów i oczekiwań wobec niej, a następnie wyznaczać ramy finansowe. Mamy świadomość konsekwencji związanych z brexitem i luki w budżecie unijnym, jaką spowoduje wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE. Koncepcja uzupełnienia tej luki poprzez zaangażowanie dochodów własnych na poziomie 1,23% unijnego dochodu narodowego brutto to nie jest wygórowana stawka. Polityka spójności nie jest jedyną polityką w budżecie unijnym, ale jest ona ważna i powinna obejmować wszystkie kraje członkowskie i ich regiony. Polityka ta nie tylko wyrównuje dysproporcje w rozwoju europejskich regionów, ale także umożliwia regionom realizowanie ich konkretnych celów np. w odniesieniu do zwiększania innowacyjności i konkurencyjności” – powiedział M. Woźniak.
    Unijny komisarz Oettinger podkreślił, iż Europa powinna rozwijać się harmonijnie, bez podziałów i z tego względu potrzebuje jednomyślności. Budżet UE powinien zostać zachowany co najmniej na obecnym poziomie. Komisja Europejska nie chce dokonywać cięć i zmniejszać środków na migrację czy ochronę granic, aby zwiększać fundusz spójności. Programy takie jak Horyzont2020, Erasmus+ czy instrument „Łącząc Europę” należy uchronić przed cięciami.
    Z europejskimi samorządowcami spotkali się także przedstawiciele Bułgarii, która na początku 2018 roku przejmie prezydencję w Radzie UE. Wśród jej priorytetów znajdzie się również polityka spójności, oraz Wieloletnie Ramy Finansowe. „Potrzeba nam elastyczności w polityce spójności a nie plastyczności” – powiedział wicepremier Bułgarii Tomislav Donchev. Według niego spójności nie ma zmieniać swojej formy, ale w większym stopniu ma dostosowywać się i reagować na bieżące wyzwania. Pomyślny rozwój regionów wymaga planowania i dokonywania inwestycji na wszystkich poziomach zarządzania. Polityka spójności powinna utrzymać swój pierwotny kształt, a jej uproszczenie nie dotyczy jedynie zlikwidowania ciężaru administracyjnego, ale także lepszego dostępu do funduszy. Polityka spójności powinna mieć charakter terytorialny i być bliższa obywatelom, przez co możliwe będzie przywrócenie zaufania do Unii Europejskiej.

    Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
    Zdjęcia: KR/EPP


    Galeria zdjęć: