trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Kolej+: Partnerzy pięciu kolejowych projektów wartych 2,2 mld zł rozmawiali w Poznaniu

    Na zaproszenie Wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka do Poznania przybyli przedstawiciele ponad czterdziestu wielkopolskich powiatów i gmin, czyli partnerów projektów w ramach programu Kolej+, dzięki któremu Wielkopolska zyska do 2029 roku pięć pasażerskich linii kolejowych. Celem spotkania, które odbyło się w dniu 1 lutego, było przedstawienie dalszych prac nad projektami.

    - Panie i Panowie, starostowie, burmistrzowie i wójtowie, z przyjemnością informuję, że w dniu 27 stycznia podpisaliśmy z PKP PLK S.A. umowy na realizację wszystkich pięciu projektów kolejowych z Wielkopolski w ramach programu Kolej+. Opiewają one na ogromną kwotę 2,2 mld zł. I pamiętajmy o tym, co wspólnie ustaliliśmy w trakcie spotkań i negocjacji, że projekty te oznaczają duże zaangażowanie finansowe dla naszych samorządów na przestrzeni kolejnych sześciu lat, gdyż po naszej stronie pozostaje zapewnienie środków w wysokości 15 proc.  kosztów kwalifikowanych. Termin zakończenia projektów wyznaczony został najpóźniej na 2029 rok i myślę, że wtedy na linie do Czarnkowa, Śremu, Gostynia, Międzychodu i Turku będą mogły wyruszyć nowoczesne pociągi. Jeszcze ich nie mamy, pozyskanie składów będzie kolejnym ważnym przedsięwzięciem dla Samorządu Województwa na przestrzeni kolejnych lat – mówił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. 

    Zgodnie z zawartymi 27 stycznia umowami, realizacja czterech wielkopolskich projektów, dotyczących linii nr 369 Śrem-Czempiń, nr 368 Międzychód-Szamotuły, nr 390/236 Czarnków-Rogoźno-Wągrowiec oraz nowej Turek-Konin, odbywać się będzie w podziale na dwa etapy. Pierwszym będzie opracowanie Studium Projektowo-Technicznego (SPT) w przewidywanym okresie 2023- 2026 rok, a drugim roboty budowlane, których wykonanie planowane jest na lata 2027-2029. Z kolei piąty projekt, dotyczący linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń-Kąkolewo, realizowany ma być w wariancie jednoetapowym, w formule „projektuj i buduj”, czyli opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych odbywać się ma w latach 2023-2029. Do przygotowania i przeprowadzenia postępowań przetargowych na wyłonienie wykonawców dokumentacji projektowej i robót budowlanych zobowiązana jest Spółka PKP PLK S.A.

    Należy przypomnieć, że wielkopolskie projekty do Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2029 roku zostały zgłoszone w  formule partnerskiej, co oznacza, że wymagany w ramach programu wkład własny jednostek samorządu terytorialnego będzie finansowany z budżetów lidera projektów – Województwa Wielkopolskiego oraz partnerów projektów, czyli ponad 40 samorządów szczebla powiatowego i gminnego. W chwili obecnej trwa procedura poprzedzająca  zawarcie stosownych umów pomiędzy województwem i partnerami projektów, na podstawie których partnerzy będą przekazywali środki na sfinansowanie wielkopolskich inwestycji realizowanych w ramach Programu Kolej+ przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

     


    Galeria zdjęć: