trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Katarzyna Herman, Jan Wieczorkowski, Olga Kalicka i Mateusz Damięcki ambasadorami kampanii z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

    *Już 19 września pojawi się pierwszy film zapowiadający kampanię „Wolność liczy się w każdym wieku”, która promuje obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Katarzyna Herman, Jan  Wieczorkowski, Olga Kalicka i Mateusz Damięcki w cyklu powstańczych filmów odkryją przed Polakami karty historii jednego z naszych największych zwycięskich powstań, z którego nie tylko Wielkopolanie mogą być dumni.*
    „Naszym celem jest, aby każdy Polak usłyszał o Powstaniu przynajmniej raz”, mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. „Ta historia na to zasługuje!” – dodaje organizator głównych obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

    Od premiery filmu z udziałem wszystkich aktorów, co mniej więcej dwa tygodnie, pojawiać się będą kolejne spoty, dzięki którym przeniesiemy się do wydarzeń z przełomu lat 1918/1919. Kulminacja kampanii  przypada 27 grudnia – to dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego, któremu dedykowana jest strona www.27grudnia.pl 

    „Dopiero wróciłem z frontu. Jeszcze nie zdążyłem walczyć. A tu? Wybucha powstanie! My, młodzi z Towarzystwa Sokół, rwaliśmy się do walki. Rozpierała nas myśl o wolności!” – tymi słowami Mateusz Damięcki, który wciela się w rolę powstańca, zaczyna swoją opowieść o Powstaniu Wielkopolskim.

    Będzie to jeden z czterech artystycznych filmów z udziałem ambasadorów, w których aktorzy opowiedzą o powstaniu widzianym oczami postaci historycznych. Ignacy Jan Paderewski, Józef Dowbor-Muśnicki, Leon Prauziński, szeregowy powstaniec – to tylko cztery z tysięcy bohaterskich postaci związanych z wielkopolską insurekcją.   „Przygotowując się do roli, dużo czytałem o powstaniu i byłem pod wielkim wrażeniem dokonań Wielkopolan. W innych regionach kraju wciąż tak mało wiemy o tym, że podczas gdy w listopadzie 1918 roku większość Polaków cieszyła się już wolnością, Wielkopolanie gotowali się do walki o niepodległość i powrót tej ziemi do odrodzonej po 123 latach zaborów Rzeczypospolitej” – mówi Mateusz Damięcki o przygotowaniach do kampanii.

    W drugiej odsłonie kampanii, na przełomie listopada i grudnia, tematem kolejnych czterech filmów z aktorami będzie wolność - która tak jak i hasło kampanii - buduje pomost między pokoleniami.

    „Obchody 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego to także nasze podziękowanie za wolność, która liczy się dla nas dziś tak samo, jak dla tych, którzy o nią walczyli. Ważna jest dla każdego z nas, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania i to, czym na co dzień się zajmujemy. Potrzebujemy jej, by tworzyć i by żyć tak, jak chcemy. To ważne” – mówi Katarzyna Herman.

    Wszystkie filmy dostępne będą kanale Powstanie Wielkopolskie - 27 grudnia 1918 na YouTubie oraz na profilu @27grudnia-Powstanie Wielkopolskie na Facebooku.
    Organizatorem głównych obchodów 100. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

    Wolność liczy się w każdym wieku

    Celem ogólnopolskiej kampanii „Wolność liczy się w każdym wieku” jest zwiększenie rozpoznawalności Powstania Wielkopolskiego wśród mieszkańców Polski poprzez atrakcyjne w formie i wymowie działania, które zainspirują odbiorców do tego, aby dowiedzieć się więcej na temat przebiegu i znaczenia Powstania Wielkopolskiego. Kampania odkrywa te karty historii, które dały Polsce wspólną wolność, jeden język i granice, które tworzą dzisiejszą tożsamość naszego kraju. Grupę docelową kampanii stanowią osoby w wieku od 15 do 60 lat. Działania promocyjne będą miały zasięg ogólnopolski, obejmować będą radio, prasę, spot kinowy, media społecznościowe, internet, outdoor, content marketing, współpracę z influencerami i vlogerami. Kampanię wspierają działania PR i szeroko zakrojona kampania display, realizowana również na największych polskich serwisach online. Kampania potrwa do 31 grudnia 2018.

    Powstanie Wielkopolskie

    Powstanie Wielkopolskie to jeden z największych militarnych sukcesów w historii polskiej niepodległości i jedno z czterech wygranych powstań w Polsce. Wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, tuż po zakończeniu I Wojny Światowej, kiedy mieszkańcy Wielkopolski wystąpili przeciwko państwu niemieckiemu. Powstańcy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczpospolitej, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Do zrywu narodowościowego doszło przed planowanym czasem, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918.  

    Wolność


    Galeria zdjęć: