trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Jak łagodzić skutki zmian klimatycznych na obszarach podmiejskich?

    *Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wziął udział w 28. Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Sieci Regionów Podmiejskich PURPLE, które odbyło się w dniach 27-28 czerwca 2018 r. w Brnie. Gospodarzem spotkania były Południowe Morawy – region znajdujący się na południu Czech borykający się z problemami związanymi ze zmianami klimatycznymi, które były tematem przewodnim konferencji  towarzyszącej zgromadzeniu.*
    Podczas konferencji pt. „Zwalczanie zmian klimatycznych na obszarach podmiejskich” przedstawiciele samorządu południowomorawskiego oraz Uniwersytetu Mendla w Brnie zaprezentowali wyzwania dotyczące ekstremalnych zjawisk pogodowych, przede wszystkim suszy i ulewnych deszczy. Zwrócili oni uwagę na to, jak ważne jest ujęcie tych problemów wraz z proponowanymi rozwiązaniami w regionalnych dokumentach strategicznych oraz w planach finansowych, również tych dotyczących instrumentów finansowych, z których korzysta region. Przedstawiono także projekty i koncepcje łagodzenia skutków zmian klimatycznych, które m.in. dotyczyły agroleśnictwa oraz wprowadzania rozwiązań w zakresie zarządzania zasobami wodnymi.
    W odpowiedzi członkowie sieci PURPLE z innych regionów przedstawili wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi istniejące w ich rejonach. Przedstawicielka Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego omówiła sytuację w województwie, zwracając uwagę na zdecydowany wzrost średnich temperatur w poszczególnych porach roku, suszę, z którą boryka się przede wszystkim południowa część Wielkopolski, a także coraz częściej pojawiające się zjawisko wiatrów huraganowych.
    Członkowie sieci PURPLE mieli też okazje zobaczyć kilka praktycznych przykładów rozwiązań w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatycznych na Południowych Morawach podczas wizyty studyjnej na obszarach podmiejskich Brna. Dotyczyły one budowy zbiorników retencyjnych, edukacji dzieci i młodzieży w zakresie ochrony przyrody, a także tworzenia zielonych ścian i dachów na domach mieszkalnych oraz budynkach przemysłowych.
    Podczas Zgromadzenia Ogólnego omówiono bieżące działania sieci, które skupiają się m.in. na analizie propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej w zakresie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 oraz wybranych polityk sektorowych – polityki spójności oraz wspólnej polityki rolnej UE. Przedstawiono również informacje na temat projektu ROBUST, finansowanego z unijnego programu na rzecz badań i innowacji - Horyzont 2020, w którym sieć  PURPLE jest partnerem. Prace w ramach projektu niedawno się rozpoczęły i koncentrują się obecnie na analizach związków miejsko-wiejskich na wybranych obszarach.

    Oprac. Biuro Wielkopolski w Brukseli  


    Galeria zdjęć: