trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek Woźniak przewodniczy spotkaniu 132 regionów z Komisją Europejską

    W imieniu 132 regionów europejskich działających w ramach inicjatywy na rzecz przyszłości polityki spójności (EURegions4cohesion) delegacja złożona z około trzydziestu przedstawicieli politycznych europejskich regionów pod przewodnictwem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, spotkała się z Wiceprzewodniczącym Wykonawczym Komisji Europejskiej do spraw spójności i reform Raffaele Fitto oraz Wiceprzewodniczącą Wykonawczą do spraw praw socjalnych, umiejętności, zatrudnienia i gotowości Roxaną Mînzatu. Ze strony polskich regionów w spotkaniach udział wzięli również Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

    Spotkania, które odbyły się 2 lipca w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli są ważnym krokiem w procesie starań regionów, aby wzmocnić politykę spójności w kontekście zbliżającej się publikacji propozycji Komisji dotyczącej wieloletniego budżetu unijnego na lata 2028-2034.

    Podczas wymiany poglądów z wiceprzewodniczącym wykonawczym Raffaele Fitto przedstawiciele regionów podkreślili potrzebę utrzymania silnej roli samorządów i określenia budżetu na politykę spójności w celu zapewnienia dalszej możliwości dostosowania funduszy do potencjału i specyfiki poszczególnych regionów. Przewodniczący delegacji Marszałek Marek Woźniak podkreślił swoje obawy dotyczące przyszłości polityki spójności, która ma ogromny wpływ na rozwój regionów. Wezwał do uczciwego dialogu w dobrej wierze i podkreślił potrzebę konstruktywnego dialogu z krytykami obecnego modelu polityki spójności. Wezwał również Komisję Europejską do podjęcia działań na rzecz wspólnego zarządzania funduszami i terytorializacji interwencji, co pozwala na ukierunkowanie ich na konkretne potrzeby w danym regionie.

    Wiceprzewodniczący wykonawczy Fitto podkreślił, że dialog w sprawie kolejnego wieloletniego budżetu UE rozpoczyna się na szczeblu kolegium unijnych komisarzy. Nakreślił swoje stanowisko, opowiadając się za podstawowymi zasadami polityki spójności i odpowiednim budżetem. Podkreślił również potrzebę pracy nad jej unowocześnieniem, czego pierwszym krokiem jest jej przegląd śródokresowy. Raffaele Fitto uważa, że „kluczowe znaczenie ma zbudowanie jednego głosu i wspólnego stanowiska w celu wsparcia polityki spójności w tym procesie”.

    Na spotkaniu z wiceprzewodniczącą wykonawczą Roxaną Mînzatu przedstawiciele regionów zwrócili uwagę na rolę Europejskiego Funduszu Społecznego we wspieraniu konkurencyjności Europy, m.in. poprzez podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz wspieranie młodych osób na rynku pracy.

    Wiceprzewodnicząca podkreśliła, że jest „silnym zwolennikiem polityki spójności, która jest doskonałym narzędziem europejskiego modelu społecznego”. Roxana Mînzatu zaznaczyła, że przygotowując  wieloletnie ramy finansowe, Komisja Europejska rozważa wszystkie możliwe scenariusze, a jej celem jest „udostępnienie państwom członkowskim środków finansowych na dalsze wspieranie polityki zatrudnienia, zwalczanie ubóstwa i zaspokajanie potrzeb społecznych”. Wiceprzewodnicząca zaapelowała o silny wymiar społeczny w następnym budżecie. 

    Na posiedzeniu politycy regionalni przedstawili również wkład polityki spójności w konkurencyjność i transformację ekologiczną. Podkreślili efekty polityki spójności i kluczową rolę regionów w bezpośrednich negocjacjach z Komisją Europejską. Delegacja EUregions4cohesion podkreśliła znaczenie podejścia terytorialnego oraz potwierdziła swoje zaangażowanie w europejską współpracę terytorialną.

    Kontekst

    EUregions4cohesion jest koalicją utworzoną w maju 2024 r. przez regiony Nowej Akwitanii (FR) i Emilii-Romanii (IT). Regiony koalicji pochodzą z Austrii, Belgii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Irlandii, Włoch, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji i Holandii. Inicjatywę tę wspierają również Konferencja Peryferyjnych Regionów Nadmorskich (CPMR) oraz Europejska Sieć Regionów na rzecz Badań i Innowacji (ERRIN). W inicjatywę zaangażowane są wszystkie polskie województwa.

    Autor artykułu: BIWW
    Autor zdjęć: @Illias Tierlinck

    Data publikacji: 2025-07-03

    Galeria zdjęć: