trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak złożył hołd zamordowanym w obozach koncentracyjnych

    *14 czerwca Wicemarszałek Wojciech Jankowiak wziął udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Odbywały się one na terenie Fortu VII w Poznaniu, gdzie funkcjonuje Muzeum Martyrologii Wielkopolan.*

    Organizatorami dorocznego wydarzenia były Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W trakcie uroczystości swoimi wspomnieniami podzielili się Zenon Ulatowski - syn Stanisława, więźnia Fortu VII i ofiary Zamku Śmierci Hartheim oraz Stanisław Grzesiek - syn Karola, więźnia pierwszego transportu do Auschwitz. Z kolei Wicemarszałek Wojciech Jankowiak apelował o zachowywanie pamięci historycznej o zbrodniach II wojny światowej, które były na niespotykaną w dziejach skalę eksterminacją ludności – w tym szczególnie Polaków oraz innych narodowości, mieszkających w Polsce.

    Na zakończenie uczestnicy spotkania złożyli pod Ścianą Śmierci biało-czerwone kwiaty i zapalili znicze.

    Fort VII jest częścią XIX-wiecznej Twierdzy Poznań, największej niemieckiej twierdzy fortowej zbudowanej dla obrony wschodnich granic II Rzeszy. W październiku 1939 r. hitlerowskie Niemcy utworzyły w Forcie VII pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny – Konzentrationslager Posen. Obóz ten był największym w Wielkopolsce ośrodkiem eksterminacji polskich elit, miejscem, w którym dochodziło do niewyobrażalnego wręcz okrucieństwa. Był też pierwszym obozem, w którym użyto gazu do masowego mordowania ludności cywilnej. Ze względu na zniszczenie dokumentów nie sposób oszacować, ilu więźniów przewinęło się przez Fort VII, ani podać nawet z dużym przybliżeniem liczbę ofiar, jakie pochłonęły forteczne kazamaty bądź masowe egzekucje w okolicznych lasach. Przyjmuje się, że sięga ona kilkunastu tysięcy.


    Galeria zdjęć: