W Poznaniu trwa Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi. Do 10 maja stolica Wielkopolski będzie sercem europejskiej debaty o przyszłości obszarów wiejskich. Organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego Kongres jest największym wydarzeniem w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W wydarzeniu biorą udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Wicemarszałkowie Województwa Wielkopolskiego - Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski.
Każdy dzień wydarzenia dotyczy konkretnego obszaru. W czwartek 8 maja, w dniu rozpoczęcia Kongresu, prelegenci rozmawiali o Wielkopolsce, w piątek 9 maja – o Europie, a sobota 10 maja będzie Dniem Polskim. „Dzień Europy” otworzył Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
– Rozwój obszarów wiejskich to jeden z tematów, który na forum Unii Europejskiej pojawia się często i jest troską polityków oraz samorządowców. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że szereg problemów dotyczy nie tylko największych miast i metropolii, ale również obszarów peryferyjnych i wiejskich, i trzeba na nie odpowiadać. Jesteśmy jednak pełni obaw co do przyszłości interwencji w obszarach wiejskich. Zdajemy sobie sprawę, że wyzwania dla europejskiego budżetu koncentrować się będą wokół zabezpieczenia stabilności bezpieczeństwa i utrzymania pokoju. Nowy budżet europejski będzie tematem poważnej debaty i wielu sporów – mówił podczas otwarcia drugiego dnia Kongresu Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Marszałek podkreślił jednak, że proces modernizacji obszarów wiejskich, mimo dotychczasowych sukcesów, powinien być kontynuowany: – Wiemy, że mamy jeszcze wiele do zrobienia w zakresie obszarów wiejskich. Wiemy, że nadal mamy duże potrzeby jeśli chodzi o realizacje infrastruktury drogowej czy inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Na to potrzeba wielu milionów złotych – dodał.
Marszałek podsumował również to, co do tej pory udało się już zrealizować w regionie. W latach 2007-2013 i 2014-2020, kiedy program rozwoju obszarów wiejskich był silnym instrumentem wsparcia, Wielkopolska wykorzystała ponad 2 mld zł na realizację szeregu inwestycji – zbudowano ponad 400 km lokalnych dróg, ponad 900 km sieci wodociągowych, 1800 km sieci kanalizacyjnych, 25 nowoczesnych targowisk oraz 700 obiektów pełniących funkcje kulturalne.
Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej przyniosła inny schemat realizacji wsparcia obszarów wiejskich. Z nowego programu region przeznaczył już 50 mln euro do dyspozycji lokalnych grup działania. Dzisiaj z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich dysponują one kwotą 78 mln euro. Z kolei Samorząd Województwa dysponuje ponad 13,5 mln euro na realizację scalania gruntów, czy wdrażaniem koncepcji inteligentnych wsi.
Witając gości wydarzenia, Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że drugi dzień Kongresu przypadający na 9 maja odbywa się w wyjątkowym momencie, który skłania do refleksji nad przeszłością i przyszłością europejskiej wsi.
– Ten dzień przypomina nam, że Polska od 21 lat jest częścią wspólnoty europejskiej. Z tej perspektywy widać, jak dobrze wykorzystaliśmy członkostwo, a polscy rolnicy wykorzystali szansę, jaką dała im wspólna polityka rolna i jaką pozycję nasze rolnictwo zdobyło nie tylko w Europie, ale i na całym świecie – mówił Minister Czesław Siekierski
Minister podziękował również Krzysztofowi Grabowskiemu, Wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego za organizację pierwszego dnia kongresu, czyli „Dnia Wielkopolski, rozwoju lokalnego i młodzieży”. – Dzięki temu mogliśmy zobaczyć, jak wiele dobrego dzieje się na wielkopolskiej wsi – powiedział Czesław Siekierski.
Wśród prelegentów „Dnia Europy” był m.in. Christophe Hansen, Unijny Komisarz ds. Rolnictwa i Żywności, który mówił o nowej perspektywie dla wspólnej polityki rolnej. Według niego będzie konieczne wypracowanie wspólnego podejścia do wyzwań, które stoją przed obszarami wiejskimi również ze względów bezpieczeństwa. Nie tylko żywnościowego, ale także energetycznego, dla którego Hansen widzi duży potencjał na wsiach.
Kongres, który odbywa się na terenie MTP, rozpoczął się w czwartek 8 maja. Do Poznania, oprócz Ministra Czesława Siekierskiego, przyjechali również ministrowie rolnictwa m.in. z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. Reprezentowane były równiez wszytskie polskie województwa. Sobota 10 maja – ostatni dzień Kongresu – nosi tytuł „Dzień Polski”. Wśród osób witających gości tego dnia będzie również Marszałek Marek Woźniak.
Kongres to nie tylko dyskusje ekspertów, ale również bogaty program otwarty dla mieszkańców. Wstęp na wystawę EXPO jest bezpłatny. Na gości czekają stoiska z polską żywnością, lokalnymi produktami, rękodziełem i prezentacjami dziedzictwa kulturowego wsi. Nie brakuje też atrakcji rodzinnych – warsztatów garncarstwa i wikliniarstwa, pokazów kulinarnych najlepszych polskich szefów kuchni oraz degustacji regionalnych potraw. Na scenie występują zespoły ludowe, śpiewacy i tancerze z różnych zakątków kraju.
Szczegółowy program Kongresu na stronie www.gov.pl/web/EKOiRW2025
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...