trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Marszałek o współpracy Wielkopolski i Dolnej Saksonii: Szansa na bezpieczną przyszłość w Europie

    „80 lat po zakończeniu II wojny światowej Województwo Wielkopolskie i Kraj Związkowy Dolna Saksonia podzielają pogląd, że ścisła dwustronna współpraca między regionami ma fundamentalne znaczenie dla pokoju, dobrobytu i jedności w Europie” –  czytamy we Wspólnym komunikacie dotyczącym dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Krajem Związkowym Dolna Saksonia. Dokument podpisali 7 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu  Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Stephan Weil, Premier Dolnej Saksonii. 

    - Dzisiejsze spotkanie to ważny moment w naszej długoletniej współpracy z Dolną Saksonią. Podpisanie wspólnego dokumentu to wymierny znak, że nasza współpraca jest aktualna, chcemy ją kontynuować, że jest ważna dla dobrej współpracy. Lata współpracy to czas poszukiwania wspólnych projektów, ale także zdobywania cennych doświadczeń, przekazanych nam przez administrację Dolnej Saksonii w czasach integracji z Unią Europejską. Ta pomoc okazała się niezwykle cenna, bo Wielkopolska jako region zawsze była liderem absorbcji funduszy europejskich, byliśmy także w czołówce efektywności wydawania tych środków. Bez wątpienia to także zasługa naszych niemieckich partnerów – podsumował dotychczasową współpracę  Marszałek Marek Woźniak.  

    Przypomnijmy, partnerstwo pomiędzy regionami zostało zawarte ponad 30 lat temu, wtedy jeszcze Województwem Poznańskim a Krajem Związkowym Dolna Saksonia. Relacje odnowiono „Wspólną Deklaracją o współpracy między Województwem Wielkopolskim w Rzeczypospolitej Polskiej, a Krajem Związkowym Dolna Saksonia w Republice Federalnej Niemiec“, podpisaną dnia 30 sierpnia 2000 roku w Hanowerze. 

    - Mówiąc o relacjach polsko-niemieckich nie można oczywiście pomijać faktu naszej trudnej historii. Nie staraliśmy się jednak lukrować wzajemnych doświadczeń, ale z drugiej strony nie ulegaliśmy też populistycznej propagandzie antyniemieckiej, która szczególnie widoczna była w ostatnich latach. Tego rodzaju narracja nieprzyjazna wobec sąsiada była niezwykle groźna, zwłaszcza dla relacji społecznych. Tak rozumiemy rolę samorządu regionalnego, którą jest budowanie fundamentów dla dobrych relacji między społeczeństwami, instytucjami, przedsiębiorstwami. Mam wrażenie, że w Wielkopolsce udało nam się je utrzymać. To, że spotykamy się w przededniu rocznicy zakończenia II wojny światowej ma swoją symbolikę. Będziemy w Forcie VII, gdzie złożymy kwiaty pod Ścianą Śmierci. To miejsce dla poznaniaków i Wielkopolan niezwykle ważne, bo ono jest dowodem traumatycznych czasów, gdy nazistowska machina była sprawcą tragedii w Polsce i całej Europie. To miejsce, gdzie realizowano zemstę za wybuch Powstania Wielkopolskiego, za wyraz woli niepodległości od państwa niemieckiego. Pamiętamy o tym i będziemy pamiętać, ale chcemy tez poszukiwać dobrych, przyjaznych relacji pomiędzy naszymi społeczeństwami, by budować przyszłość i bezpieczeństwo w Europie. To jest bez wątpienia priorytet w relacjach miedzy naszymi państwami i regionami – podkreślił Marszałek Marek Woźniak. 

    - Jestem wdzięczny, że wspólnie możemy upamiętnić jubileusz zakończenia II wojny światowej. Mamy różne perspektywy, ale działamy razem. W Polsce pamiętamy o niewyobrażalnych zbrodniach i ofiarach, z kolei w Niemczech świętujemy, że czas, który na zawsze będzie wypełniał nas wstydem, zakończył się. Jesteśmy wdzięczni, że mimo tych zbrodni, zbudowana została między nami przyjaźń i partnerstwo – zaznaczył Stephan Weil, Premier Dolnej Saksonii. 

    Premier dodał także: - W tym roku świętujemy 30 lat istnienia partnerstwa między Wielkopolską a Dolną Saksonią. Kontakty nawiązaliśmy bardzo szybko po zjednoczeniu Europy. Po trzech dekadach współpracy, kiedy patrzymy na jej efekty, widzimy jak bardzo zmieniły się realia. Na początku przyświecała nam idea pomocy i wsparcia podczas procesu integracji Polski z Unią Europejską, ale w międzyczasie staliśmy się partnerami i przyjaciółmi, którzy funkcjonują na równym poziomie. Mam ogromny szacunek dla Polaków i Wielkopolan za osiągniecia i rozwój osiągnięte w ostatnich 30 latach.  

    - Ostatnie trzy dekady to bardzo żywe partnerstwo z Wielkopolską. Nasza delegacja jest bardzo różnorodna, co pokazuje jak szeroka była i jest nasza współpraca. A przyjaźnie zawiązały się nie tylko miedzy instytucjami, ale przede wszystkim osobami. Przed nami podobne wyzwania, szanse i problemy. Mówimy o energiach odnawialnych, rolnictwie, transformacji energetycznej. Wierzę, że nie skończy się na rozmowach, ale dobrych, wspólnych projektach realizowanych przez Wielkopolskę i Dolną Saksonię – zapowiedział Stephan Weil.  

    Odnosząc się do planów na przyszłość Marszałek Marek Woźniak podkreślił: -  Chcemy współpracować, budować wzajemne zaufanie, bo tylko na tym fundamencie można zbudować bezpieczeństwo. Jednym z kluczowych tematów jest kwestia imigracji, bezpieczeństwa europejskich granic, zapobieganie napływowi nielegalnych imigrantów, a jednocześnie dobrej integracji migrantów. Zarówno Niemcy, jak i Polska potrzebują bowiem rąk do pracy. Do tej pory współpracowaliśmy także w zakresie ochrony środowiska, zabiegania o niskoemisyjne technologie. To ogromne tematy, które chcemy nadal rozwijać.   

    Marszałek kontynuował: - Dziękuję za dobrą współpracę, w tym współpracę gospodarczą, której sztandarowym przykładem jest istnienie czterech zakładów koncernu Volkswagen w Wielkopolsce. Doceniamy funkcjonowanie tej firmy, która zatrudnia 10 tys. pracowników i stała się biegunem innowacji. Tylko otwartość, szczerość i bezpośredniość naszych kontaktów między społecznościami i politykami może tworzyć szansę na bezpieczna Europę i przyszłość.

    Tym razem z zaprzyjaźnionej Dolnej Saksonii do Wielkopolski wraz z Premierem Weilem dotarła   liczna delegacja, w której skład wchodzą m.in. posłowie Dolnosaksońskiego Landtagu, przewodniczący frakcji SPD, CDU oraz Sojuszu 90/Zieloni, Thomas Smollich - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Dolnej Saksonii, Joachim Schachtner - Sekretarz Stanu w Ministerstwie ds. Nauki i Kultury Dolnej Saksonii. W delegacji dolnosaksońskiej znaleźli się również przedstawiciele izby przemysłowo-handlowej oraz związków gospodarczych, przedstawiciele towarzystw pamięci, związków kulturalno-społecznych, rektorzy, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele administracji rządu Dolnej Saksonii. Martin Kremer, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec z Wrocławia, który przekazał pozdrowienia od  Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

    Stronę wielkopolską reprezentowali: Agata Sobczyk - Wojewoda Wielkopolska, Jarosław Maciejewski - Wicewojewoda Wielkopolski.  Z Zarządu Województwa Wielkopolskiego w spotkaniach udział brali Wicemarszałek Wojciech Jankowiak oraz Członkowie Zarządu Województwa - Katarzyna Kretkowska oraz Jacek Bogusławski. Obecni byli Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego  - Agnieszka Wiśniewska oraz Henryk Drzewiecki wraz z  radnymi Województwa Wielkopolskiego. W spotkaniu uczestniczył także Jacek Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania, nadinsp. Tomasz Olczyk - Komendant Wojewódzki Policji, st. bryg. Tomasz Wiśniewski - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. 

    Reprezentowane było środowisko uniwersyteckie i naukowe, instytucje życia społeczno-gospodarczego. W spotkaniach uczestniczyła m.in. Stefanie Hegels, Prezeska Zarządu VW Poznań.  

    Nie zabrakło przedstawicieli samorządów lokalnych, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli wielkopolskich muzeów, towarzystw kulturalnych oraz sportowych. Byli również przedstawiciele młodego pokolenia młodzież z Liceum nr 2 z Leszna oraz z Hanowerskiej Szkoły Leibniz, którzy od kilku lat współpracują ze sobą.

    Marszałek Marek Woźniak wraz Premierem Stephanem Weilem, delegacją dolnosaksońską i młodzieżą szkolna odwiedzili Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu, gdzie złożyli kwiaty przy Ścianie Śmierci.  

    Pełna treść Wspólnego komunikatu dotyczącego dalszego rozwoju współpracy pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Krajem Związkowym Dolna Saksonia w załączniku. 
     

    Data publikacji: 2025-05-07