trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Chrońmy pszczoły w Wielkopolsce Południowej!

    *6 maja 2016 w Zespole Szkół w Russowie odbyła się konferencja dla nauczycieli w ramach realizacji projektu z cyklu „Zwiększanie bioróżnorodności Polski – czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych”. W projekt zaangażowały się dzieci z 16 szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu kaliskiego, które podczas uroczystości otrzymały specjalnie przygotowane zestawy mieszanek nasion oraz budki, z których przy swoich szkołach stworzą przyjazne i pełne pożywienia środowisko dla owadów zapylających.*

    W konferencji wzięła udział Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która po oficjalnym przekazaniu zestawów przedstawiła reprezentantom szkół biorących udział w projekcie cel tego przedsięwzięcia: „Uczniowie chcący podjąć wyzwanie, którego efektem będzie zwiększenie liczebności populacji pszczołowatych, zobowiązują się do przygotowania odpowiedniego miejsca – siedliska, na którym wysiana zostanie specjalnie przygotowana mieszanka nasion. Ponadto otrzymają do samodzielnego montażu budki, które należy umieścić w nasłonecznionym miejscu niedaleko siedliska. W trakcie trwania projektu uczestnicy będą przeprowadzać obserwacje i je dokumentować zgodne z harmonogramem przygotowanym przez organizatorów.” Uczniowie w obecności gości zawiesili wcześniej złożoną przez siebie budkę i zasiali nasiona. Janusz Łakomiec, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przedstawił obecnym film związany z tematem oraz odpowiadał na liczne pytania reprezentantów szkół biorących udział w projekcie, zachęcając szkoły do współpracy w innych projektach.


    Pszczoły odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku i w życiu człowieka. Szacuje się, że zapylają 80% roślin stanowiących pożywienie człowieka. Zapylając zwiększają jakość i ilość plonu, wytwarzają naturalne produkty jak miód, kit pszczeli, pyłek kwiatowy, wosk, mleczko, czy jad pszczeli. W ostatnich latach zauważa się masowe wymieranie wielu gatunków pszczołowatych – jest to proces zauważalny zarówno w skali lokalnej, jak i światowej.


    Galeria zdjęć: