trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zmiany w Starej Łubiance!

    30 lipca 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance odbyło się spotkanie pracowników szkoły z Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego Tomaszem Bugajskim oraz przedstawicielami Samorządu Powiatu Pilskiego i Gminy Szydłowo. Celem spotkania było omówienie zmian wynikających z utworzenia na terenie Starej Łubianki Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych, utworzonej wspólnie przez gminę Szydłowo, Powiat Pilski i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Spółdzielnia Socjalna „Stara Łubianka” ma stać się alternatywnym pracodawcą i umożliwić optymalne wykorzystanie majątku Samorządu Województwa w działaniach na rzecz społeczności lokalnej.

    Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych rozpoczął działalność jako ośrodek kształcenia młodzieży rolniczej w roku szkolnego 1959/60. Od 1 sierpnia 2005 r. stał się szkołą regionalną prowadzoną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W  roku szkolnym 2013/14 rozpocznie ok. 30  uczniów.

    W lipcu 2013 trzy samorządy zawiązały Spółdzielnię Socjalna „Stara Łubianka”. Spółdzielnia ma podjąć zadania organizacji pożytku publicznego a także prowadzić działalność rolną i gospodarczą. W przyszłości spółdzielnia stanie się ośrodkiem rehabilitacji, edukacji i reedukacji opartym o zasady ekonomii społecznej. Jego oferta będzie kierowana w szczególności do niepełnosprawnej młodzieży, dzieci dotkniętych FAS, bezrobotnych i wykluczonych mieszkańców Wielkopolski.

    Priorytetowym zadaniem jest utworzenie centrum Terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla dzieci z FAS i ich opiekunów. W Polsce będzie pierwszym tego typu ośrodkiem, w całej Europie jest ich tylko kilka. W związku z tym w dniach 5-6 sierpnia odbędą się w Tyńcu, warsztaty dla przedstawicieli samorządu dotyczące najlepszych światowych rozwiązań w zakresie wsparcia dziecka z FAS.

    Misją tworzenia Wielkopolskiego Ośrodka Rozwoju Społecznego „Stara Łubianka” jest przeświadczenie o konieczności podejmowania nowych rozwiązań w celu wdrażania założeń strategii polityki społecznej w  Wielkopolsce. Za kluczowe wartości przyjmuje się wiedzę, innowację i dobro wspólne jednocześnie podkreślając wagę zaufania, profesjonalizmu i bezpieczeństwa w trakcie tworzenia i prowadzenia spółdzielni.