trwa ładowanie strony
wczytywanie strony

Zapal znicz pamięci

    Pod patronatem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego odbędzie się kolejna odsłona akcji "Zapal znicz pamięci". W niedzielę 23 października o godz. 13.00 Marszałek oraz Rafał Reczek, Dyrektor IPN Oddział w Poznaniu zapalą znicz w Miejscu Pamięci w Lasach Rożnowskich. 

    Po raz czternasty znicze pamięci zapłoną w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji "Tannenberg", akcji "Inteligencja" oraz "politycznego oczyszczania gruntu" w pierwszych miesiącach II wojny światowej. W ramach ponadregionalnej akcji przypominamy o Polakach zamordowanych przez Niemców jesienią 1939 r. i w kolejnych latach w Wielkopolsce, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Górnym Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Tylko do końca 1939 r. zamordowano na terenach wcielonych do III Rzeszy ok. 40 000 przedstawicieli polskich warstw przywódczych.

    W niedzielę 23 października 2022 r. zachęcamy do zapalenia zniczy w miejscach ludobójstwa i niemieckiego terroru. W tym roku przypominamy o miejscach masowych egzekucji, w których Niemcy zacierali ślady zbrodni dokonanych jesienią 1939 r. w ramach akcji "1005". Odwiedzimy m.in. Katowice, Gdańsk, Lasy Gniewkowskie, Lasy Rożnowskie w Wielkopolsce, Las Lućmierski pod Łodzią. Uczestników zachęcamy również do udokumentowania miejsca, w którym zapalono znicz i wysłania zdjęcia z krótkim opisem na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl

    Kampania jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. 

    Przypomnijmy, że operacja „Tannenberg” to kryptonim pierwszej zaplanowanej na masową skalę operacji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez Niemców w okresie II wojny światowej. Jej celem było fizyczne wyeliminowanie liderów polskich warstw przywódczych, w większości wpisanych przed wojną na tzw. listy proskrypcyjne. Tylko do końca 1939 r. na terytorium II RP Niemcy wymordowali ok. 55 000 Polaków. Szczególne represje dotknęły polskich obywateli na terenach wcielonych do III Rzeszy, gdzie zginęło 40 000 osób. W Wielkopolsce, w regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku, w masowych, publicznych i tajnych egzekucjach życie stracili Powstańcy Wielkopolscy, Śląscy, członkowie Związku Zachodniego, polscy urzędnicy, działacze społeczni, polityczni, nauczyciele, księża, przedstawiciele inteligencji, ziemiaństwa, chłopi i robotnicy.

     


    Galeria zdjęć: